BRATISLAVA - Zmes dráždivých a dusivých látok, ktorých sa nadýchali zamestnanci a klienti pošty v Bratislave, môže účinkovať aj niekoľko hodín po nadýchaní. Dráždivé látky vnikajú do organizmu dýchacími cestami. V závislosti od ich toxicity potom môžu postupovať ďalej do organizmu. V niektorých prípadoch sa dráždivé látky prejavia až po niekoľkohodinovej prestávke.
Typickou látkou z tejto skupiny je chlór. "Edém pľúc môže vzniknúť aj po 12 hodinách od expozície," hovorí Eleonóra Fabiánová zo Štátneho zdravotného ústavu v Banskej Bystrici. Predpokladá, že aj to je dôvod, prečo museli byť postihnutí hospitalizovaní.
Dusivé látky pôsobia aj na krv, v ktorej prebieha výmena plynov a môžu ju skomplikovať. Pred dráždivými látkami sa organizmus bráni kašľaním. "Obrana môže vyústiť aj do opuchu a príznaky opuchu sa môžu prejaviť tým, že ľudia majú sťažené dýchanie," vraví Fabiánová.
O tom, čoho sa ľudia skutočne nadýchali, nechcela špekulovať. Za istých okolností môže zmes dráždivých a dusivých plynov vyvolať aj to, že sa vedľa seba ocitnú niektoré látky.
Je možné, že na pošte sa objavil aj obyčajný slzotvorný plyn, aký sa dá bežne zohnať. Je to látka, ktorá iba podráždi, ale nemala by vážnejšie ohroziť zdravie človeka. Záleží to na koncentrácii a dávke. To však neplatí pre všetky dráždivé látky, ktoré môžu byť aj nebezpečnejšie. (rp)