Grécko sa dostalo do eurozóny podvodom

ATÉNY - Grécko sa podľa všetkého dostalo v roku 2001 do elitného klubu krajín s jednotnou európskou menou euro iba vďaka účtovným manipuláciám predchádzajúcej socialistickej vlády. Atény totiž vo všetkých minulých rokoch sústavne prekračovali trojpercent

Grécky premiér Kostas Karamanlis má dôvod na obavy. Predchádzajúca socialistická vláda podvádzala pri vyčísľovaní mínusu v štátnom rozpočte. Po zarátaní obrovských výdavkov na usporiadanie olympiády sa tak Grécko pravdepodobne nevyhne disciplinárnemu konaniu v rámci únie. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK

ATÉNY - Grécko sa podľa všetkého dostalo v roku 2001 do elitného klubu krajín s jednotnou európskou menou euro iba vďaka účtovným manipuláciám predchádzajúcej socialistickej vlády. Atény totiž vo všetkých minulých rokoch sústavne prekračovali trojpercentnú hranicu rozpočtového deficitu, ktorá je kľúčová na prijatie eura. Také sú výsledky auditu, ktorý v stredu zverejnila konzervatívna grécka vláda.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kreatívne účtovníctvo

Revízia zistila, že jasne nad troma percentami hrubého domáceho produktu bol schodok rozpočtu vždy od roku 2000. Doterajšie údaje pritom nijak nenaznačovali, že by Grécko malo, na rozdiel od vyššej inflácie, s rozpočtovým deficitom problém. Schodok sa takmer vždy pohyboval pod dvoma percentami HDP. "Rozpočtový deficit za rok 2000 bol revidovaný vyššie na 4,1 percenta HDP z predtým uvádzaných 2,0 percenta. Podobne bol vládny dlh prehodnotený na 114 percent zo 106,2 percenta HDP," povedal v parlamentnom výbore grécky minister financií Jorgos Alogoskufis.

Pri štátnom dlhu Maastrichtská zmluva požaduje maximálne 60 percent oproti HDP alebo aspoň vierohodne smerovanie k tejto úrovni. Zverejnené čísla vrhli ťažké pochybnosti na dôveryhodnosť Grécka. O Aténach sa pochybovalo už pred vstupom do eurozóny, nakoniec sa však krajine ušla chvála za uvedenie verejných financií pod kontrolu a za razantné zníženie inflácie. "Problém by nebol taký závažný, keby sa to stalo len v jednom roku. Fiškálne vykoľajenie vzniklo v dôsledku zásahov a pochybení predchádzajúcej vlády," povedal minister Alogoskufis.

SkryťVypnúť reklamu

Ekonómovia teraz pripúšťajú, že krajina nezískala miesto v eurozóne zaslúžene. To by mohlo vrhnúť tieň i na celý projekt jednotnej meny, ktorú chcú na konci desaťročia prijať krajiny strednej a východnej Európy, vrátane Česka. "Grécko v podstate v roku 2001 nesplnilo jedno z kľúčových kritérií na vstup do eurozóny," povedal agentúre Reuters grécky ekonóm, ktorý si neželal byť menovaný. Poukázal na to, že podobne "kreatívne účtovníctvo" v záujme prijatia eura prevádzkovali i niektoré iné krajiny, napríklad Taliansko.

Podvádzali socialisti

Hĺbkovou kontrolou verejných účtov začali konzervatívci skoro po svojom marcovom nástupe k moci. Údaje ukázali, že v rokoch 2001 i 2002 dosiahol deficit rozpočtu 3,7 percenta namiesto 4,1 percenta HDP, čo uvádzali socialisti. Tento rok grécky rozpočet dopadne podstatne horšie, než by podľa podmienok eura mal. Vláda premiéra Kostasa Karamanlisa to už predtým označila za dôsledok zámerne podhodnotených nákladov na usporiadanie letných olympijských hier a ďalších podvodov socialistov. "Sociálna politika sa robila za vypožičané peniaze, vojenské výdavky neboli uvedené v rozpočte v celej šírke, dlhy sa robili tajne," povedal premiér.

SkryťVypnúť reklamu

Opoziční socialisti však na zistenie auditu reagovali pohŕdavo a odmietli ho ako účelové. Konzervatívci podľa nich prepisujú históriu, aby ospravedlnili budúce škrty a uťahovanie opaskov. Grécke účtovné praktiky pokarhal šéf Európskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet, ktorý Atény vyzval na zaistenie presnosti údajov a nezávislosti štatistických inštitúcií. "Je to skutočne obrovský problém. Musíme zaistiť, aby predkladané údaje boli spoľahlivé a presné. Musíme si byť absolútne istí, že to bude garantovať nezávislá inštitúcia, na ktorú sa budeme môcť spoľahnúť," povedal Trichet.

(čtk, reuters)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 676
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 461
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 424
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 452
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 593
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 981
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 186
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu