BRATISLAVA - Poslanci včera napoludnie spoľahlivou väčšinou schválili aj zvyšné zákony zdravotníckej reformy, ktorá zavádza trhové princípy. Systém, ktorý začne s veľkou pravdepodobnosťou platiť od januára, ešte žiadny európsky štát nevyskúšal. Minister Rudlof Zajac si od neho sľubuje zníženie korupcie a kvalitnú zdravotnú starostlivosť.
Zo štátnych nemocníc a verejnoprávnych poisťovní sa stanú firmy, ktoré by mali o pacienta súťažiť. Štát ich už nebude oddlžovať a ak nebudú dobre hospodáriť, zaniknú.
Hoci Zajac tvrdí, že pacient už nezaplatí viac, než platil doteraz, jeden zo zákonov zavádza priplácanie pacienta na liečbu ľahších ochorení. Poslanec Viliam Novotný (SDKÚ) tvrdí, že s tým sa počíta najskôr od roku 2007, ani to vraj nie je isté. Tibor Bastrnák (SMK) hovorí, že pacient reformu pocíti najskôr v roku 2006.
Jedna z najväčších reforiem posledného desaťročia prešla v parlamente bez väčších diskusií. František Mikloško (KDH) to vysvetlil tým, že hlasovanie bolo politicky dohodnuté a "najväčší zápas sa odohral vo výboroch a na rokovaniach mimo pléna". Zajac podľa neho vyvinul "enormné úsilie" a hovoril s každým poslancom.
Za zákony hlasovalo podobne ako v utorok vyše 80 poslancov vrátane nezávislých a jedného poslanca Smeru Bohumila Hanzela. Niektorí nezávislí poslanci ako Miroslav Abelovský či Gustáv Krajči podmienili svoju podporu schválením pozmeňovacích návrhov. Väčšinou išlo o kozmetické úpravy, ktoré sa do zákonov dostali.
Opozícia podľa podpredsedu HZDS Viliama Vetešku vedela, že "keď vo výboroch neprešli zásadné pozmeňovacie návrhy, neprejdú ani v parlamente". HZDS hlasovalo jednotne proti.
Vetešku prekvapilo hlasovanie Hanzela, keďže "Smer deklaruje jednotnosť". Hlasovanie s koalíciou nečakal aj od niektorých nezávislých, ktorí "nekompromisne deklarujú vzťah k sociálnej politike", ale menovať ich nechcel.
Šéf Smeru Rober Fico oznámil, že pošle prezidentovi Gašparovičovi list, aby zákony nepodpísal. Ak zákony napriek tomu začnú platiť, obráti sa na Ústavný súd, lebo podľa Smeru sú zákony o rozsahu zdravotnej starostlivosti a o zdravotných poisťovniach v rozpore s ústavou.
Koalícia je s výsledkom spokojná. Bastrnák povedal, že sa do zákonov podarilo dostať viacero kontrolných mechanizmov, napríklad že o doplatkoch bude rozhodovať vláda, nie ministerstvo. Bastrnák hovorí, že výsledné zákony už nie sú tým, čo pôvodne Zajac predložil.
Aká bude spoluúčasť?
Spoluúčasť pacientov je najcitlivejšou otázkou reformy. Dnes pacient okrem 20-korunového poplatku v ambulancii a 50-korunového poplatku v nemocnici dopláca aj za lieky, pri niektorých zubných ošetreniach, za ošetrenia na vlastnú žiadosť (interrupcia, plastika, umelé oplodnenie). Do volieb v roku 2006 sa to nezmení.
- Zákon o zdravotnom poistení zvyšuje odvody živnostníkom a podnikateľom. Menia sa aj zásady pre odvody poisťovniam a ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že zákon len zavádza valorizáciu poistného. V budúcom roku sa zvýšia odvody od ekonomicky aktívnych občanov do poistenia asi o dve miliardy. O takú istú sumu by mal viac zaplatiť aj štát za svojich poistencov - deti a dôchodcov.
- Reforma rozlišuje diagnózy na prioritné a takzvané pod čiarou. Medzi prioritné patria ťažké ochorenia - ich liečbu budú úplne hradiť zdravotné poisťovne. Na liečbu ochorení, ktoré sú na zozname "pod čiarou", si bude pacient priplácať. Zákon neurčuje, aká to má byť suma pri konkrétnej chorobe, o tom bude rozhodovať vláda. Kedy sa bude platiť viac, dnes nik nevie, ale v tomto volebnom období to už nebude.
- Reforma rozlišuje zdravotnú starostlivosť a služby. Medzi služby patrí strava v nemocnici, doprava, pobyt sprievodcu, výpis z dokumentácie. Dnešný 50-korunový poplatok za jeden deň hospitalizácie by sa zatiaľ menil nemal, v budúcnosti bude o jeho výške rozhodovať vláda. Nemocnica môže mať nadštandardné služby, za ktoré si bude pacient priplácať. O výške príplatku v tomto prípade rozhodne nemocnica.
Jediným zdrojom je občan
- Jediným zdrojom príjmov do systému je občan. Platí tromi spôsobmi - do zdravotnej poisťovne, cez dane štátu alebo priamo lekárovi.
- Štát platí poistenie za neproduktívnych občanov.