Peniaze na rekonštrukciu mlyna, kde má sídliť múzeum národností, sa podarilo obci získať z eurofondov, exponáty do múzea získali predovšetkým od darcov. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
JANOVA LEHOTA - V Janovej Lehote v okrese Žiar nad Hronom vznikne v krátkom čase originálne múzeum. Múzeum národností bude sídliť v jedinej historickej budove v obci - v starom nemeckom mlyne. Rozsiahla rekonštrukcia budovy z 19. storočia je tesne pred dokončením, stavebné práce by chceli ukončiť v polovici októbra. Potom už prídu na rad expozície, ktoré majú predstavovať históriu, tradície a zvyky jednotlivých národností v obci.
Starostka Božena Kováčová sa neobáva toho, že by múzeum celoročne zívalo prázdnotou: "Myslím si, že naša obec je svojím národnostným zložením naozaj výnimočná a na tom sme postavili celú stratégiu múzea. Na Slovensku ťažko nájdete aj väčšie mestá, kde by žilo osem národností. U nás áno. Návštevy rodín zo zahraničia sú v Lehote pomerne intenzívne a takéto múzeum rodákom doteraz chýbalo."
Peniaze na rekonštrukciu mlyna sa podarilo obci získať z eurofondov, exponáty do múzea získali predovšetkým od darcov. "Podarilo sa nám sústrediť aj také exponáty, ktoré považujeme za veľmi cenné. Napríklad nemecký banský kroj z 18. storočia či originály rodných a sobášnych listov z predchádzajúcich storočí. Určite to bude cenný študijný materiál, ktorý nám pokryje aj niektoré biele miesta v histórii obce," dodáva starostka. V mnohých rodinách si prostredníctvom týchto písomností zrejme budú môcť spresniť aj vlastné rodostromy.
Janova Lehota bola pôvodne nemecká obec. Prví Nemci sa sem prisťahovali v čase nemeckej kolonizácie v stredoveku. Po druhej svetovej vojne, keď sa pôvodní obyvatelia museli zo svojho domova vysťahovať, sa národnostné zloženie obce začalo výrazne meniť. Popri Slovákoch tu dnes žijú obyvatelia nemeckej, českej, poľskej, ruskej, maďarskej, rómskej a ukrajinskej národnosti. Ukrajinci sa do obce prisťahovali ako poslední po černobyľskej tragédii. V Janovej Lehote to niekedy pripomína jazykový babylon, ale obyvatelia spolu podľa starostky vychádzajú veľmi dobre. Doma či s príbuznými zo zahraničia síce hovoria svojou rodnou rečou, ale na úrade a v obchodoch im slovenčina nerobí problémy.
Múzeum bude zamerané nielen na jednotlivé národnosti v obci, ale aj na osídľovanie obce od stredoveku po dnešok. (eta)