Návrh nariadenia vlády predpokladá aj zvýšenie percenta, o ktoré je možné zvýšiť základný plat kňaza, ak podáva "kvalitný výkon".
Predstavitelia cirkví svorne tvrdia, že tento krok vítajú a dúfajú, že na ďalšie zvyšovanie platov nebudú musieť čakať tak dlho ako teraz. Zákon o ich platoch sa naposledy menil v roku 1997. "Ťažko povedať, kedy sa budú v budúcnosti platy valorizovať," povedal Peter Húska z ministerstva práce, ktoré návrh pripravilo.
"Tešíme sa aj takémuto kroku, i keď aj takto sú duchovní na hranici minima vzhľadom na ich vzdelanie a činnosť, ktorú robia," povedal hovorca Konferencie biskupov Slovenska Marián Gavenda. Horšie sú na tom podľa neho cirkvi, ktorých duchovní majú rodiny.
"Vzhľadom na to, že sa duchovní presúvajú a chodia z miesta na miesto, je v mnohých prípadoch pre ich životných partnerov ťažké nájsť si zamestnanie. Tých deväťtisíc korún je jediným príjmom celej rodiny," potvrdil Ondrej Prostredník, generálny sekretár Ekumenickej rady cirkví. Podľa neho je terajší nástupný plat duchovného pod úrovňou minimálnej mzdy. Plat nemusí byť jediným príjmom duchovných. "Niektorí učia na dohodu, niekedy pomôžu zbierky," hovorí Gavenda. Prostredník tvrdí, že situácia je horšia v chudobnejších regiónoch.
Najväčší počet duchovných má rímskokatolícka cirkev - vyše 3000. Asi 350 má evanjelická cirkev a ďalšie stovky zvyšné cirkvi. (rp)