ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV TASR
Miroslav Obert, starosta Nemčíc (okres Topoľčany), hovorí, že v lete "rekonštruovali chodníky v obci, miestny kostol, kosilo sa, triedi sa odpad, natiera sa, čo sa dá". Obert sa jesene neobáva. "Bude treba hrabať lístie, príde Pamiatka zosnulých, musí sa cintorín upraviť. Po návštevách hrobov zostane neporiadok, bude to treba upratať," vyratúva.
Aj starosta Zlatej Bane (Prešov) Dušan Demčák tvrdí, že práce je dosť, a to napríklad v budovách. "V škole máme čo robiť. Tie veci, ktoré sa v lete nestihli alebo nerobili ako natieranie."
V Hranovnici (Poprad) nezamestnaní v lete čistili verejné priestranstvá, či opravovali materskú školu. Čo bude ďalej? Starosta Hranovnice Martin Benko si myslí si, že u nich bude práce menej ako v lete, a tak ubudne aj tých, čo si prostredníctvom nej môžu finančne polepšiť (1500-korunovým príspevkom). V zime, keď napadne sneh, to podľa neho bude ešte horšie.
Kým v Hranovnici sa na menších obecných službách zúčastňuje okolo 70 ľudí, v Zlatej Bani 18 a v Nemčiciach okolo 12.
Starostovia sú s nimi spokojní. "Veľa toho urobia," tvrdí Obert. Či to osoží aj nezamestnaným, si netrúfa posúdiť. Myslí si, že 1500-korunový príspevok ich veľmi neinšpiruje, lepšie by podľa neho bolo, keby mohli mať úľavu na poplatkoch u lekára alebo za iné sociálne služby.
Demčák pripúšťa, že z takzvaných aktivačných prác má prospech obec i nezamestnaní. "Možno to nie je celkom najšťastnejšie riešenie, ale dočasne to trocha pomôže," hovorí. Potreboval by však koordinátora prác, ale zamestnať niekoho si nemôže dovoliť. "Je to práca navyše a každý deň prináša riziko, že sa stane nejaký úraz."
JOZEF ČAVOJEC