Jeden zo sudov, v ktorých mafiáni hádzali zavraždených ľudí do českej Orlickej priehrady. FOTO - ARCHÍV ČTK
l štát o miliardy. Pomáhali pri nich údajne aj colníci alebo policajti. Bývalý riaditeľ colného úradu v Banskej Bystrici Peter S. bol tiež krátko vo väzbe, ale už ho prepustili. Rovnako aj zamestnancov Petrochemy Dubová.
Naposledy prepustil súd 2. septembra jedenásť obvinených. Od 1. septembra kauzu dozoruje špeciálny prokurátor a súdiť ju bude špeciálny súd, a preto je otázne, či mal krajský súd právo o nich rozhodnúť. Minister spravodlivosti Daniel Lipšic si chce podľa svojho hovorcu Richarda Fidesa vyžiadať zo súdu spis, potrebuje však na to súhlas dozorujúceho prokurátora z úradu špeciálneho prokurátora. Jeho stanovisko sa nám včera nepodarilo získať.
Z väzby súd podľa prvého policajného viceprezidenta Jaroslava Spišiaka prepustil najmä "vyššie štruktúry riadenia zločineckej skupiny". Proti prepusteným mala polícia podľa neho viac dôkazov ako proti tým, ktorí vo väzbe zostali. "Určite to sťaží našu prácu."
Na slobode je už stíhaný aj Ladislav P., ktorého Spišiak v minulosti na tlačovej konferencii označil ako "veľkú rybu". Podnikateľ zo Sobraniec je podľa polície vzdialeným príbuzným bývalého policajného prezidenta Jána Piptu. Polícia skúma, či to nemalo v minulosti na jej prácu vplyv. Ladislav P. figuruje podľa obchodného registra na internete vo viacerých firmách, ktoré sa zaoberajú okrem iného aj obchodom s ropnými produktmi, výrobou farmaceutických produktov, ale aj obchodovaním so zbraňami.
Voľní sú tiež dvaja obvinení, z ktorých jeden podľa polície riadil západnú a druhý východnú vetvu obchodu.
Vo väzbe je stále honorárny konzul Guinei Jozef O, podľa polície ďalší z vrcholných predstaviteľov zločineckej skupiny. Spolu s ním je vo väzbe aj majiteľ firmy Bankrot Vladimír S. Jeho firma údajne zabezpečovala rýchlu likvidáciu nastrčených firiem. Vladimíra S. polícia preveruje aj v súvislosti s konkurznou mafiou.
V Česku a Maďarsku došlo v podobných kauzách k viacerým vraždám nepohodlných svedkov. V týchto dňoch Česká televízia odvysielala dokument novinárky Jany Lorencovej, ktorá natočila s kľúčovým svedkom českej polície Jiřím Večeřom rozhovor vo väzení v Mírove. Hovoril, ako denne zarábal desiatky miliónov a najväčší problém mal s tým, aby uniesol igelitové tašky plné tisíckorunáčiek. Pre oleje, podobné motorovej nafte, dal zavraždiť aj svojho kamaráta, inak by bol vraj zabitý on. Na políciu sa vraj obrátil, keď mu šéfovia skupiny povedali, aby odišiel do zahraničia, pretože polícia o ňom vie. Povedal, že neskôr sa dozvedel, že ho chceli tí istí šéfovia zabiť. (mož)