"Bratislavčania sa od 1. októbra budú hlásiť na trvalý pobyt v príslušnej mestskej časti," povedala Ľubomíra Miklovičová z komunikačného odboru ministerstva vnútra. Zmena vyplýva z novely zákona o hlásení pobytu občanov, ktorá 1. októbra nadobudne účinnosť. Novelou sa podľa Miklovičovej práve zosúladila situácia v Bratislave s ostatnými mestami a obcami na Slovensku.
V piatok a sobotu niektoré médiá informovali, že hlásenie a evidencia pobytu občanov sa 1. októbra presunú (aj) na krajské úrady. Nie je to pravda. "Ohlasovne zostanú tam, kde boli. Zostanú na mestských alebo obecných úradoch," povedali nám na Krajskom úrade v Trenčíne. "Krajské úrady žiadny výkon v tejto agende robiť nebudú, na ne neprechádza pôsobnosť," dodáva vedúca odboru Krajského úradu v Košiciach Emília Župíková.
Zákon nestanovuje, dokedy sa občan musí prihlásiť na trvalý pobyt. Vyplýva to však podľa Župíkovej z iných zákonov, napríklad z toho o občianskych preukazoch. "Ak sa zmenil čo len jeden údaj zapísaný v občianskom preukaze, je preukaz neplatný. Ak teda občan zmení trvalý pobyt, do 15 dní je povinný si vymeniť aj občiansky preukaz."
Novinkou, ktorú novela výslovne zavádza, je to, že oficiálny trvalý pobyt "nezakladá nijaké právo" občana k budove (alebo k bytu), v ktorej býva, ani k jej vlastníkovi a má len "evidenčný charakter".
Týmto sa má zároveň zjednodušiť situácia občanov, ktorí nemajú alebo nemôžu získať trvalé bývanie, čo sa týka napríklad bezdomovcov. Mnohí občania sa dnes totiž nemôžu prihlásiť na trvalý pobyt, keď nikde trvalo nebývajú. Avšak, ak nie sú prihlásení, nedostanú ani občiansky preukaz. Bez neho nemôžu byť poistení a ak sú nezamestnaní, nemajú nárok na sociálne dávky. (joč)