Predsedníčka Slobodného fóra Zuzana Martináková povedala, že väčšina v strane považuje Zajacovu reformu za takú, ktorá neprinesie do zdravotníctva nič dobré. Vedľa nej sedí stranícky kolega Branislav Opaterný.
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Reforma zavádza do zdravotného poistenia voľný trh vo väčšom rozsahu ako kdekoľvek v Európe. Predpokladá, že poisťovne začnú medzi sebou súťažiť. Na voľnom trhu môžu korektne súťažiť len akciové spoločnosti, preto bol zákon o zdravotných poisťovniach, ktorý ich mení na akciovky, pre ministra najkľúčovejší. Poisťovne si budú podľa ceny služieb vyberať nemocnice, s ktorými uzatvoria zmluvu.
V praxi by to malo byť tak, že občan si vyberie poisťovňu, ktorá mu poskytne balík lekárov, nemocníc a iných služieb. Ak nebude spokojný, môže ju raz za rok zmeniť.
Viac peňazí na zdravotníctvo zabezpečia vyššie odvody do zdravotného poistenia (postihne to samostatne zárobkovo činné osoby), spoluúčasť pacienta na liečbe či poplatky na služby v nemocnici (stravu, dopravu...). Zákon o zdravotnom poistení zvyšuje aj odvody za poistencov štátu, deti a dôchodcov.
Výška spoluúčasti pacienta sa bude meniť podľa toho, či bude deficit v zdravotnom systéme, alebo nie. Mala by o nej rozhodovať vláda na návrh ministerstva. (dro)
Kto ako hlasoval
Návrh zákona o zdravotnom poistení.
Na hlasovaní bolo prítomných 147, za hlasovalo 81, proti 63 poslancov.
Za: kompletné poslanecké kluby SDKÚ, SMK a ANO a až na jednu poslankyňu za KDH (Mária Sabolová sa hlasovania zdržala), šestica nezávislých poslancov, ktorí vo voľbách kandidovali za HZDS (Abelovský, Kiňo, Krajči, Mikolaj, Pinkava, Polka), dvaja z SF (Šimko, Ivanko), nezávislá poslankyňa Plháková, dvaja niekdajší členovia ANO (Danko, Nemcsics), niekdajší člen KSS Arvay a Hanzel zo Smeru.
Proti: kompletné poslanecké kluby HZDS a KSS a až na jedného poslanca aj Smeru, trojica poslancov z SF (Martináková, Navrátilová, Hurban), dvaja niekdajší členovia HZDS (Tkáč, Žiak) a niekdajší člen KSS Hopta.
Návrh zákona o zdravotných poisťovniach
Na hlasovaní bolo prítomných 147, za hlasovalo 81, proti 64 poslancov.
Za: tí istí, čo hlasovali za predošlý návrh zákona.
Proti: k tým, čo hlasovali proti predošlému návrhu zákona, sa pridal Opaterný z SF (predtým sa hlasovania zdržal). (joč)