"Desiatky miliónov korún, ktoré idú do sociálneho systému, sa dostanú do rúk niekoľkých jednotlivcov," hovorí spoluautor analýzy Peter Mikuš.
Úžerníci najčastejšie využijú situáciu, keď rodina pri mimoriadnej udalosti - ako je napríklad svadba či pohreb, alebo pri hrozbe odpojenia energií pre predchádzajúce dlhy - rýchlo potrebuje peniaze. Požičajú im napríklad tritisíc korún, ale o dva mesiace žiadajú vrátiť päťtisíc.
Polícia aj obce sa sťažujú, že obete úžery sa neobracajú na zodpovedné orgány so žiadosťou o pomoc. "Bohužiaľ, bol tu jeden exemplárny prípad a odvtedy majú strach," hovorí prednosta obecného úradu z Jarovníc Ľubomír Trišč. Po sťažnostiach Rómov síce páchateľa odhalili, "aj si posedel, ale vrátil sa hneď domov vysmiaty a každý má z neho strach".
Preto ani v obci o prípadoch úžery veľmi nevedia. "Možno to v obci vo veľkom prekvitá, ale je ticho tak ako všade," myslí si Trišč. Na obecnom úrade pracuje tri roky, ale nespomína si, že by sa za ten čas v súvislosti s úžerou hovorilo aj o iných obyvateľoch ako o Rómoch.