BRATISLAVA - Reforma zdravotníctva má za sebou prvé dva schválené zákony, z toho jeden kľúčový. O ich osude rozhodli nezávislí poslanci, keď hlasovali spolu s koalíciou a oba zákony dostali zhodne 81 hlasov. Pravdepodobne teda prejdú aj vtedy, ak by ich prezident nepodpísal. V takom prípade by začali platiť od januára budúceho roku.
Minister zdravotníctva Rudolf Zajac bol "dojatý" a milo prekvapený vysokým počtom poslancov hlasujúcich za jeho reformu. "Parlament má v sebe vnútornú silu. Som presvedčený, že občania budú spokojní," povedal.
Opozícia sa síce pokúšala návrhmi zastaviť rokovanie, ale márne. S výnimkou KSS ani nedávala pozmeňovacie návrhy. Karol Džupa z HZDS povedal, že "je to reforma vládnej koalície a tá nech nesie zodpovednosť".
Podstatní pre schválenie zákonov boli 12 nezávislí poslanci. Prekvapujúco hlasoval s vládnou koalíciou aj Bohumil Hanzel (Smer), hoci jeho strana bola proti reforme. Hanzel povedal, že hlasoval z presvedčenia, lebo z pobytu v nemocnici pochopil, že zdravotníctvo potrebuje zmenu.
Naopak, hlasovania sa zdržala koaličná poslankyňa Mária Sabolová (KDH), ktorá mala pochybnosti, či štát zaručí fungovanie poisťovní ako akciových spoločností.
Jednotne nehlasovalo ani Slobodné fórum, keď jeho podpredseda Ivan Šimko na rozdiel od kolegov hlasoval s koalíciou. "Išiel som do volieb so sľubom, že urobíme reformu zdravotníctva," povedal. K Šimkovi sa pridal aj jeho kolega Alexej Ivanko.
O reformu sa včera v parlamente zaujímala aj Svetová banka, ktorej predstavitelia sa stretli s poslancami Slobodného fóra.
Opoziční poslanci to odsúdili. "My sme, tuším, už prešli štádiom rozvojovej republiky," povedal Miroslav Číž (Smer). Takto podľa neho banka postupuje v Sudáne či na Fidži.
K odštartovaniu reformy chýba schváliť ešte štyri zákony. Včera sa o nich diskutovalo, hlasovať o nich sa možno bude už dnes. Šimko nevedel odhadnúť, či prejdú rovnako hladko. "Ak dnes niečo hladko prejde, to ešte neznamená, že zajtra to bude tak isto," povedal.
Predsedníčka SF Zuzana Martináková o Šimkovom hlasovaní povedala, že ešte pred prvým čítaním boli všetci poslanci SF proti. "Pre nás ostatných to bol principiálny postoj, nesúhlasíme s takýmto znením zákonov, neprinesú do zdravotníctva nič dobré a takýto je názor väčšiny v strane."
Za reformu hlasoval aj nezávislý poslanec Gustáv Krajči, ktorý je zároveň dočasným šéfom Ľudovej únie.
Bývalý líder ĽÚ, poslanec Vojtech Tkáč povedal, že na rokovaní orgánov strany neprešlo jeho odporúčanie, aby poslanci hlasovali proti reforme. "Jedine pán Žiak ma podporil. Je zrejmé, že vedenie ĽÚ pod vedením Krajčiho je v absolútnom rozpore s programom, ktorý vlani schválil kongres," povedal Tkáč. Nevylúčil, že zváži svoje členstvo v strane.
Zákon o zdravotnom poistení
Prináša dva druhy poistenia. Z verejného bude hradená základná zdravotná starostlivosť. Nové, individuálne poistenie si vytvorí každá poisťovňa na komerčnom princípe. Zákon o zdravotných poisťovniach
Mení zdravotné poisťovne, ktoré sú dnes verejnými inštitúciami, na akciové spoločnosti, ktoré budú môcť samostatne podnikať. Najväčšia Všeobecná zdravotná poisťovňa a Spoločná zdravotná poisťovňa zostávajú vo vlastníctve štátu. Činnosť poisťovní aj nemocníc bude kontrolovať úrad pre dohľad. Poslanci presadili, aby bol zo zákona zodpovedný za škodu, ktorú by svojím rozhodnutím spôsobil. Minister zdravotníctva Rudolf Zajac bol "dojatý" a milo prekvapený vysokým počtom poslancov hlasujúcich za jeho reformu. "Som presvedčený, že občania budú spokojní," povedal. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Autor: dro, joč, sp