PRAHA - Odbory pobúril prípad ženy, ktorá nezískala prácu údajne kvôli veku. Keď neuspela na súde, krátko na to spáchala samovraždu. Päťdesiatročná žena žalovala katastrálny úrad za to, že ju odmietol zamestnať kvôli vysokému veku. Dôvod odmietnutia potvrdil aj úrad práce, ktorý katastrálny úrad potrestal. Súd ale žene za pravdu nedal.
"Vyzývam ministra spravodlivosti a Sudcovskú úniu, aby sa celým prípadom so všetkou vážnosťou zaoberali a vyvodili z nej primerané dôsledky," povedal šéf Českomoravskej konfederácie odborových zväzov Milan Štěch.
Odborárov podľa Štěcha zaráža, že súd navzdory rozhodnutiu úradu práce ženinu žalobu neuznal za oprávnenú. Jeho verdikt označil Štěch za škandalózny. Pripomenul, že odbory opakovane upozorňovali na rozmáhajúcu sa prevažne skrytú diskrimináciu, ktorú sa postihnutí boja oznamovať. Ide o diskrimináciu kvôli veku, odborovej činnosti a verejnej angažovanosti, uviedol šéf najsilnejšej odborovej centrály v krajine.
Samovražda je najkrajnejší protest, ku ktorému sa môže človek uchýliť. Skryté zastrašovanie ľudí, strach a beznádej narastajú, ľudia rezignujú na občiansku angažovanosť a nechodia k voľbám.
Je to prejav beznádeje, bezmocnosti a Štěch sa obáva, či v prípade zúfalej päťdesiatročnej ženy nešlo o podobné varovanie, ktorým oslovil spoločnosť pred viac ako tridsiatimi rokmi Jan Palach.
Odbory sú proti zneužívaniu sociálnych systémov, ale štát nesmie ľudí plošne trestať. Keď sa preukáže šikanovanie, je potrebné podľa nich zasiahnuť. Škandálnym rozhodnutím súdu, ktorý je pilierom štátu, je preto nutné vážne sa zaoberať. Štěch povedal, že pošle list Sudcovskej únii i ministerstvu spravodlivosti a bude čakať na nápravu.
"Prehrali sme, i keď sme mali dôkaz čierne na bielom," komentovala zamietavý verdikt súdu ženina advokátka Daniela Světlíková z Českého helsinského výboru pre denník Mladá fronta Dnes. Aj katastrálny úrad ale podľa nej čakal, že prehrá. Sudca Vojtech Cepl mladší, ktorý prípad rozhodoval, sa ale bráni. Firma vraj vyhrala preto, že preukázateľne zamestnáva ešte starších ľudí.
(čtk)
Kde vám môže poradiť právnikAk máte pocit, že vás diskriminovali pri prijímaní do zamestnania a uvažujete, či riešiť problém súdnou cestou, môžete sa obrátiť na Slovenské národné stredisko pre ľudské práva. Tam vám poradia, čo môžete robiť.
"Ľudia sa na nás obracajú s rôznymi problémami a my sa ich snažíme poučiť aké majú možnosti. Napríklad vtedy, ak zamestnávateľ neakceptuje sťažnosť zamestnanca, v ktorej namieta porušenie zásady rovnakého zaobchádzania, ale sťažovateľ sa domnieva, že k jej porušeniu došlo. Je však potrebné, aby sťažovateľ svoje tvrdenia podložil dôkazmi. Ak zamestnávateľ trvá na tom, že tvrdenia sťažovateľa sú nepravdivé, musí to dokázať. Dôkazné bremeno, že k porušeniu zásady rovnakého zaobchádzania nedošlo, je na zamestnávateľovi," hovorí výkonná riaditeľka strediska Viera Mrázová. "Odborné stanoviská, ktoré je naše stredisko oprávnené na požiadanie fyzickej osoby, právnickej osoby, prípadne z vlastnej iniciatívy vydať, nie sú síce podľa zákona záväzné, ale pre právnu prax prípadne súdne rozhodovanie sú mienkotvorné."