Vo Francúzsku od začiatku školského roka platí zákon zakazujúci nosenie výrazných náboženských symbolov do škôl. Napriek vlne protestov, ktorá prijímanie zákona sprevádzala, mu vzdoruje len zopár skihov v turbanoch a 101 moslimiek v šatkách. Ostatní si náboženské symboly zložili, ale nie z prehnanej úcty k francúzskym zákonom, ale preto, že islamskými šatkami vydierajú únoscovia francúzskych novinárov v Iraku. Chcú, aby sa zákon zrušil, potom novinárov prepustia. Niektoré zdroje uvádzajú, že ich už prepustili, teda, že zmenili ich postavenie a teraz budú pracovať pre islamistov.
Minulý rok sa na začiatku školského roka objavilo viac ako 1500 zahalených dievčat. Tento rok ich bolo 635. Po rozhovoroch s riaditeľmi škôl a predstaviteľmi islamu sa rozhodlo chodiť bez šatky do školy ďalších 534 moslimiek. Pre posledných 101 je odloženie šatky neprijateľné. Nič na tom nemení ani fakt, že práve zákon o nosení náboženských znakov sa stal podmienkou na oslobodenie unesených francúzskych novinárov Chesnota a Malbrunota.
Islamské organizácie vo Francúzsku vyzvali dievčatá rozhodnuté ísť v šatkách do školy, aby svoje rozhodnutie zvážili. Väčšina z nich zvolila cestu menšieho odporu.
Francúzska vláda si len ťažko môže gratulovať k úspechu. Každý v krajine vie, že zákon sa v zásade dodržiava práve vďaka únosu novinárov. Zanedbateľná stovka nekompromisných dievčat sa stane pravdepodobne predmetom diskrétneho vyšetrovania a nosenie šatiek im úrady zakážu.
Viac ako dve tretiny spomenutých dievčat sú z Alsaska, kde žije silná turecká komunita. Tá je na rozdiel od marockej alebo alžírskej integrovaná do francúzskej spoločnosti len málo, alebo vôbec. Problémy Francúzska sa jej akoby nedotýkali. Turecké dievčatá sú navyše vystavené tlaku rodičov a bratov, ktorí ich nútia porušovať platný zákon. Odmietajú vzdať sa náboženského oblečenia len preto, že v Iraku má krajina dvoch rukojemníkov.
Práve z alsaského prostredia vychádza aj najnovšia internetová iniciatíva islamistov. Na ich stránkach hidžáb alebo umma si môžeme prečítať svedectvá dievčat, ktorých autori predstavujú ako mučeníčky prorokovho náboženstva. Zatiaľ čo vo Francúzsku sa snažia bez prílišnej medializácie nájsť dohodu s poslednými odporcami, radikálne islamistické kruhy z Blízkeho východu organizujú naďalej v Teheráne a ďalších mestách demonštrácie pred francúzskymi ambasádami.
Autor: MICHAL HAVRAN ml., Štrasburg pre SME