Prezident Chu Ťin-tchao so svojím predchodcom Ťiang Ce-minom na konci zasadania ústredného výboru komunistickej strany. FOTO - REUTERS
Čínsky prezident Chu Ťin-tchao sa v nedeľu prepracoval do klubu najmocnejších mužov sveta. Po tom, čo mu bývalý prezident Ťiang Ce-min odovzdal po najvyššom straníckom a štátnom poste aj funkciu šéfa najväčšej armády sveta, to tak vyzerá. Analytici sú však opatrní, aj keď oceňujú, že generačná výmena na čele Číny prebehla nenásilne a na miestne pomery pomerne elegantne.
Tvrdia totiž, že Chu je najslabším komunistickým lídrom, akého kedy Čína mala. Obklopujú ho ľudia, ktorých pretlačil bývalý prezident Ťiang Ce-min a nemá vraj podporu ani na lokálnej úrovni. V Číne sa navyše vytvoril systém kolektívneho vládnutia a tak zmena na jednom poste nemusí veľa znamenať. "Zmena vo vedení bude veľmi malá a skôr technického charakteru," povedal agentúre AP popredný čínsky aktivista Liu Siao-bo.
Politológ Joseph Cheng si preto myslí, že skutočne zásadná výmena v čínskom vedení nastane až na straníckom zjazde v roku 2007. Tento čas môže napriek všetkému aspoň formálne posilnený Chu využiť na to, aby sa zbavil starej gardy.
Ťiang Ce-min mu na to otvoril priestor. Hoci jeho odstúpenie z poslednej významnej funkcie bolo prekvapením pre obyčajných Číňanov aj mnohých analytikov, dalo sa očakávať. Denník The New York Times o tom špekuloval už pred mesiacom.
Rezignačný list Ťiang podpísal už na začiatku septembra. O dôvodoch, pre ktoré zložil zbrane o tri roky skôr, ako sa očakávalo, sa špekuluje. Hovorí sa o zhoršujúcom sa zdravotnom stave, ale aj narastajúcich sporoch s Chuom.
Títo muži si vraj nikdy nepadli do oka. Ťiang je podľa pozorovateľov "aristokrat", ktorý vie zabaviť západnú spoločnosť spievaním Elvisovho hitu Love me tender, o Chuovi sa vie, že obľubuje pingpong a má fotografickú pamäť.
Ani jeden z nich však nie je demokrat ani liberál. Aj za vlády Chua sa zatvárajú ľudia za prejavovanie politických názorov. Chuova vláda pozatýkala politických aktivistov, ktorí na internete diskutovali o politických zmenách.
"Je to komunista starého strihu. Za celou jeho kariérou je komunistický systém. Akékoľvek očakávania od jeho osoby sú prehnané," tvrdí profesor Alfred Chan z Kanady.
Čína sa teda určite vnútorne nezdemokratizuje podľa západných kritérií. Chu však teraz bude mať viac priestoru na potláčanie korupcie a podporu poľnohospodárskych regiónov, ktoré trpia priemyselným boomom.
Pozorovatelia tiež hovoria, že Hu bude zrejme udržiavať korektné vzťahy s Američanmi a zrejme zvolí aj menej tvrdý postoj k Taiwanu.
(mik, reuters)