
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
BANSKÁ BYSTRICA – Nová koncepcia slovenských ozbrojených síl do roku 2010 by mala byť hotová do polovice septembra. Ako verejný prísľub to povedal včera v Banskej Bystrici minister obrany Jozef Stank.
„Naším cieľom je malá, flexibilná, moderná a akcieschopná armáda. Jeho dosiahnutie je limitované zdrojmi štátu na obranu, ktoré momentálne tvoria asi dve percentá z hrubého domáceho produktu,“ povedal minister.
Bezpečnostnú a obrannú stratégiu už vláda schválila a parlament by ju mal prerokovať v marci. Vojenská stratégia je už tiež hotová, ale podľa Stanka musí ešte prejsť úpravami podľa Garretovej, Clarkovej a Howardovej správy. „Metodika a harmonogram koncepcie sú schválené a štátny tajomník Káčer v Bruseli už harmonogram konzultuje.“
Rada obrany štátu musí ešte rozhodnúť o koncepcii rozvoja vzdušných síl. Stank toto rozhodnutie považuje za zásadné. Podľa ministra existujú len tri varianty.
Ak nebudú peniaze na slovenské letectvo, tak zanikne.
Ďalšou možnosťou je, že sa bude rozvíjať na báze existujúcich ruských lietadiel. Ich prevádzka a generálne opravy sú totiž veľmi drahé.
Tretí variant postupného útlmu tejto techniky a jej nahradenie podzvukovými viacúčelovými lietadlami Stank označil za najvyhovujúcejší a bude ho presadzovať. „Ak sa toto zásadné koncepčné rozhodnutie prijme, z veľkej koncepcie ozbrojených síl vyplynie, či bude potrebných 18 alebo 54 lietadiel. Myslím si ale, že ich 54 nebude nikdy.“
Definitívne rozhodnutie, či bude Slovensko nakupovať podzvukové lietadlá, alebo bude pokračovať v opravách, na ktoré ekonomika nemá, môže urobiť už Rada obrany štátu.
Na otázku SME, či armáda presadzovala, respektíve tlačila ministerstvo, aby nakúpilo nadzvukové lietadlá, Jozef Stank odpovedal: „Dostal som na stôl niekoľko variantov, ani jeden však nehovoril o perspektíve nadzvukových lietadiel. Nikto si ani nedovolil navrhnúť nákup západných nadzvukových lietadiel, pretože na to slovenská ekonomika skutočne nemá.“
Minister obrany sa včera vyjadril aj k osudu letky Biele albatrosy, nad existenciou ktorých sa začali objavovať otázniky. V súvislosti s možnosťou ich presunu z Košíc na Sliač vznikli totiž obavy, či je letecká základňa schopná vytvoriť pre takúto letku podmienky. Jozef Stank tvrdí, že urobí všetko preto, aby sa letka nerozpadla a mala podmienky na ďalšie pôsobenie.
DANIEL VRAŽDA
Tematicky príbuzný článokVojenské letectvo