Brandenburský premiér Matthias Platzek už odvolil. Ani on však nevie, či zvíťazí jeho sociálna demokracia (SPD), alebo sa prvýkrát po páde komunizmu stane víťazom nástupkyňa komunistickej SED.
FOTO - ČTK/AP
POSTUPIM, DRÁŽĎANY - Krajná pravica dosiahla v dvoch východonemeckých spolkových krajinách najlepšie volebné výsledky za posledných päť rokov rokov. Vyplýva to z prvých prognóz včerajších volieb v Sasku a Brandenbursku, ktoré zverejnila nemecká televízia ZDF. Krajne pravicová Národnodemokratická strana Nemecka (NPD) získala v Sasku deväť percent a prvýkrát od konca 60. rokov sa tak dostane do krajinského parlamentu. Krajne pravicovú Nemeckú ľudovú úniu (DVU) volilo v Brandebursku šesť percent, o jedno percento viac ako pred piatimi rokmi.
Druhou najsilnejšou stranou sa v oboch spolkových krajinách stali postkomunisti (PDS), na víťazstvo v Brandenbursku ale nedosiahli. V Sasku získali 23 percent, v Brandenbursku 27,5 percenta.
Podľa očakávania skončili tradičné politické strany. V Sasku zvíťazili kresťanskí demokrati (CDU), ktorí v tejto spolkovej krajine vládnu už 14 rokov, stratili ale väčšinu a budú si musiať hľadať koaličného partnera. V Brandenbursku sú najsilnejšou stranou sociálni demokrati (SPD), ktorí stratili šesť percent a získali 33 percent. Ich koaličný partner CDU mal rovnaké straty a dostal 20 percent.
Ostro sledované voľby v dvoch východonemeckých spolkových krajinách Sasko a Brandenbursko budú mať zrejme rovnakú volebnú účasť ako pred piatimi rokmi.
V trojmiliónovom Brandenbursku bola napoludnie účasť rovnaká ako v roku 1999. V štvormiliónovom Sasku boli čísla účasti o jedno percento nižšie ako pred piatimi rokmi.
V oboch spolkových krajinách voliči rozhodovali o budúcnosti miestnych vlád - vlády kresťanských demokratov (CDU), ktorá 14 rokov vládla v saských Drážďanoch sama, a o koalícii sociálnych a kresťanských demokratov (SPD/CDU) v brandenburskom Postupime. Obom táborom predpovedali prieskumy straty.
Extrémisti sprava aj zľava sa nesú na vlne nespokojnosti s reformami pracovného trhu, ktoré pripravuje nemecká vláda.
V Sasku a Brandenbursku je zhruba 19-percentná nezamestnanosť a reformy ešte znížia nezamestnaným sociálnu výpomoc.
V oboch spolkových krajinách ľudia proti zmenám vo veľkom protestujú. Aj preto politici, ekonómovia i cirkev vyzývali voličov, aby sa zúčastnili volieb a nepočúvali hlas populistov.
(mim)