Britský premiér Tony Blair (vpravo) vysvetľuje na spoločnej tlačovej konferencii so svojím írskym kolegom Bertiem Ahernom neúspech rokovaní o Severnom Írsku. FOTO - TASR/AP
LEEDS CASTLE - Trojdňové rozhovory na britskom hrade Leeds, ktoré mali za účasti britského premiéra Tonyho Blaira a jeho írskeho kolegu Bertie Aherna oživiť severoírsky mierový proces, sa v sobotu skončili bez úspechu. Podľa Blaira intenzívne rokovania nedosiahli celkovú dohodu a bude treba nájsť inú cestu, pretože pokračovanie mierového procesu je potrebné.
Tretí raz v priebehu dvoch rokov tak bol maratón rokovaní bezvýsledný. Obaja politici sa snažili dohodnúť na spoločnom vládnutí predstaviteľov probritských protestantov a proírskych katolíkov v Severnom Írsku a obnoviť činnosť severoírskeho parlamentu. Podľa Blaira však budú rozhovory na nižšej úrovni pokračovať už tento týždeň a využijú "obrovský potenciál", ktorý priniesli rozhovory v Leeds.
Dohoda vraj bola na dosah. Politické krídlo katolíckej Írskej republikánskej armády IRA, strana Sinn Fein, súhlasila s tým, aby sa predsedom severoírskej vlády stal Ian Paisley, líder radikálnej protestantskej Demokratickej unionistickej strany. Sľúbila aj zlikvidovať zbrane IRA, ak bude Paisley ochotný vládnuť spoločne so Sinn Fein.
Paisley k tomu zatiaľ pripravený nebol a tým na seba vzal hlavnú zodpovednosť za krach rokovaní.
Súčasne však nechal otvorené dvere pre budúci dohodu. Podľa pozorovateľov je spoločná vláda hlavne otázkou času a konkrétnych formulácií dohody.
Spornou naďalej zostáva forma odzbrojenia IRA aj jej zrieknutie sa násilia. Pre väčšinu rokujúcich je to najdôležitejšia podmienka akéhokoľvek pokroku. IRA doteraz odzbrojovala tajne pod dohľadom kanadského generála Johna de Chastelaina, ktorý ani nesmie povedať, čo IRA zlikvidovala. Paisley však do budúcnosti požaduje, aby bolo ďalšie kolo odzbrojovania verejné. V tom ho pravdepodobne podporujú aj obaja premiéri.
Mierový proces v severnom Írsku sa začal pred desiatimi rokmi po troch desaťročiach vzájomného násilia, ktoré si vyžiadalo viac ako 3000 životov. Jeho výsledkom bola dohoda uzavretá na Veľký piatok, 10. apríla 1998.
Na základe dohody vznikla spoločná vláda katolíkov a protestantov, vydržala však iba do októbra 2002. Správu provincie potom opäť prevzal Londýn.
(čtk)