Sociálna poisťovňa, kde Miroslav Knitl prišiel pre výber dodávateľa informačného systému o miesto riaditeľa, sa tentokrát rozhodla, že sa miesto externej firmy spoľahne na vlastné sily. Okrem času tak ušetrila aj niekoľko desiatok miliónov korún. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - Sociálna poisťovňa sa po predchádzajúcich skúsenostiach s výberovými konaniami rozhodla, že si časť informačného systému dobuduje vlastnými silami. Okrem nákladov, ktoré tak ušetrí, podľa riaditeľa sekcie informatiky Sociálnej poisťovne Ľudovíta Hamaša splní aj šibeničné termíny, do ktorých ju tlačí spustenie reformovaného dôchodkového systému.
Poisťovňa stíha bez pomoci
Do nového penzijného systému od januára 2005 vstúpi viac ako osem nových hráčov. Budúci správcovia dôchodkových fondov sa dovtedy musia prepojiť s informačným systémom poisťovne, pretože budú zdieľať spoločnú databázu poistencov. Firmy, ktoré požiadali o licenciu pre dôchodkové správcovské spoločnosti, podľa Hamaša už prístupové práva dostali na začiatku septembra a môžu ho testovať.
Databáza poistencov Sociálnej poisťovne však stále nie je kompletná. Časť údajov, týkajúcich sa vyše pol milióna poistencov, ktorí sa narodili do konca roka 1950, treba previesť do elektronickej podoby, pretože Sociálna poisťovňa musí týmto ľuďom ešte pred štartom nového dôchodkového systému, teda do konca decembra, doručiť výpisy z účtov. Hamaš je presvedčený, že Sociálna poisťovna stanovený termín stihne najmä preto, že údaje nahrávajú zamestnanci poisťovne. Od začiatku augusta dodnes spracovali približne desatinu spomínaných poistencov.
Pôvodne si Sociálna poisťovňa chcela na túto činnosť najať externú firmu. Medzi záujemcami boli napríklad Siemens Business Services, Hewlett Packard, ale aj slovenskí Datalan a Aset, ktorý dal najlepšiu ponuku. Pre námietky zúčastnených spoločností, týkajúcich sa nejednoznačných podmienok súťaže, nakoniec Úrad pre verejné obstarávanie výberové konanie v apríli zrušil.
"Stáli sme pred rozhodnutím, či si údaje preklopíme do elektronickej podoby sami, alebo opäť vyhlásime súťaž," spomína Hamaš. Nakoniec sa Sociálna poisťovna rozhodla, že použije vlastné zdroje. "Víťaza nového výberového konania, ktoré malo odštartovať prvého júla, by sme vybrali najskôr v októbri, pravdaže, ak by súťaž prebiehala bez komplikácií," povedal Hamaš.
Všetko závisí od zmluvy
Lukratívne štátne zákazky sú v centre pozornosti veľkých informatických firiem, ktoré o víťazstvo v súťažiach často zvádzajú tvrdé boje. Napríklad Siemens Business Services a Hewlet Packard bojovali o kontrakt na štátnu pokladnicu vyše dvoch rokov, čím sa celý projekt neúmerne natiahol.
Okrem časových prieťahov niekedy štát veľkým firmám zaplatí viac, než keby si veci zabezpečil vlastnými zdrojmi. Sociálna poisťovňa napríklad tým, že si údaje o poistencoch prevedie vlastnými silami, ušetrila 60 až 70 miliónov korún. Účastníci súťaže totiž podľa Hamaša ponúkali, že údaje poistencov z písanej do elektronickej podoby preklopia za 120 až 130 miliónov korún.
Šéf informatiky Sociálnej poisťovne v zásade spoluprácu s veľkými informatickými firmami neodmieta. "Poisťovňa by mohla zveriť správu niektorých systémov do rúk partnera, ale takéto riešenie musí šetriť náklady alebo aspoň zvyšovať efektivitu práce," myslí si Hamaš.
Pokiaľ by mala nejaká externá firma prevádzkovať napríklad celý informačný systém Sociálnej poisťovne, vidí Hamaš ako problematickú najmä schopnosť zaručiť bezpečnosť citlivých údajov, ktoré databázy inštuitúcie obsahujú, a súvislosť vývoja informačného systému.
Či sa štát rozhodne spolupracovať s partnerom, alebo nie, závisí podľa poslanca Slobodného fóra a bývalého štátneho tajomníka ministerstva dopravy Branislava Opaterného od konkrétneho projektu. Veľké IT firmy však podľa neho ručia za kvalitu odvedenej práce vlastným menom.
"Veľa závisí zmluvy medzi oboma stranami," hovorí. Štátna inštitúcia si totiž môže niektoré riziká vykryť napríklad vysokými pokutami či niekoľkomesačnými výpovednými lehotami. Poznamenal však, že rovnako ako môže z ekonomických dôvodov od kontraktu odstúpiť firma, môže súvislosť vývoja informačného systému v prípade, že štátna inštitúcia používa vlastné sily, ohroziť aj odchod ľudí, ktorí ho vybudovali. (dc)
Nezákonná zmluva pripravila riaditeľa poisťovne o miesto
Pre nezákonnú zmluvu o novom informačnom systéme prišiel o miesto bývalý riaditeľ Sociálnej poisťovne Miroslav Knitl. Správna rada ho odvolala v júli minulého roka pre porušenie zákona o verejnom obstarávaní, keď bez jej odobrenia uzavrel tender na dodávku systému a podpísal dohodu s firmou CSC Computer Sciences.
Podpredseda rady Michal Horváth vtedy vyhlásil, že táto nevýhodná zmluva bola iba "vrcholom ľadovca". Poisťovňa podľa svojich riaditeľov dnes už nevyužíva nejasný systém dodatkov k zmluvám, ale verejné súťaže. Úrad pre verejné obstarávanie za porušenie zákona Sociálnej poisťovni udelil pokutu, ktorú inštitúcia Knitlovi zosobnila. Musí zaplatiť 836 749 korún. Bývalý riaditeľ Sociálnej poisťovne však platiť nechce. Rada riaditeľov začiatkom septembra rozhodla, že bude peniaze vymáhať súdnou cestou. (r)