V maďarskom referende budú voliči odpovedať na otázku, či chcú, aby parlament prijal zákon, ktorý umožní jednoduchšie získať maďarské občianstvo ľuďom, ktorí preukážu maďarskú národnosť "maďarským preukazom" alebo iným spôsobom definovaným v budúcom zákone.
Výsledok referenda bude pre parlament záväzný. V Maďarsku je platné referendum, v ktorom sa aspoň štvrtina oprávnených voličov vysloví za jednu z možností. Volebná účasť nemusí dosiahnuť 50 percent.
Druhé občianstvo Maďarsko priznáva i dnes a príslušníci jeho zahraničných menšín pritom už majú prednosť. Menšinoví lídri však požadujú, aby udeľovanie bolo ešte jednoduchšie.
Dvojaké občianstvo však vyvoláva množstvo problémov. Ukrajina ho napríklad vôbec nepripúšťa a podľa rumunských zákonov nemôžu ľudia s dvojakým občianstvom zastávať niektoré štátne funkcie.
Najmä však nie je jasné, čo by nové maďarské občianstvo jeho držiteľovi umožňovalo. Najcitlivejšia je otázka, či by mal v Maďarsku aj volebné právo a nárok na zdravotné a sociálne zabezpečenie.
Volebné právo sa dnes v Maďarsku (s výnimkou volieb do Európskeho parlamentu) viaže na trvalý pobyt v krajine.
Maďarskí národniari sa z času na čas snažia presadiť, aby sa na maďarských voľbách mohli zúčastňovať aj Maďari zo susedných krajín. Všeobecne sa totiž predpokladá, že prevažná väčšina z nich by podporila práve národniarov.
Nárok na zdravotné a sociálne zabezpečenie je dnes v Maďarsku viazaný taktiež na trvalý pobyt alebo na platenie príslušných odvodov. Ak by budúci zákon nejakú formu nároku (spolu napríklad s otvorením pracovného trhu) poskytol aj novým "dvojobčanom", malo by to vážny vplyv na maďarský rozpočet a zrejme by to vyvolalo nevraživosť väčšiny terajších maďarských občanov.
Keby nárok Maďarsko menšinovým Maďarom nepriznalo, vyvolalo by to zasa ich protesty. Mnohí totiž majú o občianstvo záujem práve pre podobné očakávania.