BRATISLAVA - Ak sa Slovenskej republike podarí získať nestále členstvo v Bezpečnostnej rade OSN na roky 2006 - 2007, zvýši sa jej diplomatická prestíž. Iný ako politický zmysel však členstvo mať nebude, zhodujú sa zahraničnopolitickí analytici. Zároveň upozorňujú, že ak má OSN a najmä jej Bezpečnostná rada plniť svoje základné úlohy, nevyhnutne sa musia reorganizovať.
O šanci Slovenska uspieť pri voľbe nestálych členov na Valnom zhromaždení OSN v roku 2005, ktorú bude na budúci týždeň v sídle OSN v New Yorku obhajovať prezident Ivan Gašparovič, analytici nepochybujú. Štáty východnej Európy majú nárok na jedno miesto, a post už zastávala Ukrajina, Bulharsko i Rumunsko. Jediný protikandidát - Lotyšsko - navyše zatiaľ od kandidatúry ustúpilo.
Ako nestály člen by Slovensko získalo podľa Alexandra Dulebu zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku významnú úlohu "hovorcu" východoeurópskej skupiny štátov. Mohlo by tak prezentovať svoje predstavy a vízie riešenia zahraničnopolitických otázok, hovorí. Nevylučuje, že členstvo môže znamenať pre Slovensko aj bezpečnostné riziká.
Podľa analytika Iva Samsona môže nestály člen zohrávať v rade významnú úlohu, najmä v prípadoch, keď sa veľmoci nezhodnú. Bol to prípad hlasovania o Iraku v roku 2003, keď USA vyhlásili Bulharsko za svojho strategického partnera, lebo sa ocitlo na ich strane proti ostatným, vysvetlil Samson. Pripúšťa, že nové úlohy, ktoré Slovensko členstvom v OSN získa, môžu na domácej politickej scéne spôsobiť rozpory. (tasr)