Albert Marenčin - Vydavateľstvo PT, Bratislava, preložila Mária Ferenčuhová
Amélie Nothomb je jednou z najznámejších a najčítanejších súčasných belgických autoriek. Každý rok na jeseň vydáva nový román. Za záhadným názvom jej v poradí deviateho románu sa skrýva životopisné rozprávanie o nemenej záhadnej bytosti - nehybnej, a predsa živej trubici. Trubica, poučuje nás Amélie, je jedinečnou zmesou plného a prázdneho. Je to dutá hmota, membrána existencie, chrániaca pred neexistenciou. Trubica nerobí nič iné, iba čaká, kým ju naplnia. Je však bezodná, preto prijíma a prepúšťa všetko. Okrem toho má neúprosnú moc, aká vyžaruje zo všetkého, čo sa nehýbe. Zvonku však vyzerá ako obyčajné dieťa, ktoré sa pred dva a pol rokom narodilo manželke belgického konzula v japonskej Osake. A v tom je celý problém.
Isaac Asimov: Já, robot
Triton, Praha
Ďalší český preklad jednej z kľúčových kníh svetovej sci-fi literatúry. Aj po vyše päťdesiatich rokoch od prvého vydania kultová zbierka poviedok nazvaná Já, robot z pera veľmajstra žánru fascinuje nadčasovými myšlienkami a suverénnym štýlom. Isaacovi Asimovi sa tu podarilo sformulovať základné princípy robotickej etiky vo vzťahu k ľudstvu, z ktorých dodnes čerpajú nové generácie spisovateľov, filmárov a vedcov. Vydavateľ šikovne načasoval knihu s českou (i slovenskou) kinopremiérou jej rovnomennej adaptácie od Alexa Proyasa.
Kolektív autorov: Bláznivé masky
Vydavateľstvo Slovart, Bratislava
Bláznivé masky je fantastická kniha o maskách, plná vzrušujúcich, zábavných a strašidelných postavičiek. Nájdete tu všetko, čo potrebujete vedieť na osvojenie umenia netradičnej maľby na ľudskú tvár. Všetky masky si môžete vytvoriť veľmi ľahko, takže sa stanete príšerou podľa svojej chuti, kedykoľvek sa vám zažiada.
Slavo Kalný: Páni novinári
Slovenský syndikát novinárov, Bratislava
Publicista, autor literatúry faktu, rozhlasový tvorca a reportér Slavo Kalný, príslušník známej generácie reportérov Smeny v šesťdesiatych rokoch, sa v tejto knihe sústredil na novinárov - publicistov, ktorí už nežijú, no významne sa pričinili o rozvoj slovenskej žurnalistiky. V jeho portrétoch sa čitateľ stretáva s príbehmi Imricha Hornáčka, Gavrila Gryzlova, Ladislava Mňačka, Bohuša Ujčeka, Juraja Špitzera a ďalších. "Zhodli sme sa na tom, že tieto osobnosti nebudeme politicky triediť a označovať nálepkami politických strán," hovorí autor, "nepíšem teoreticko-kritické state a rozbory ich textov, usilujem sa ich priblížiť naskicovanými portrétmi a faktografickou kolážou ich tvorby."
Rudolf Steiner: Filozofia slobody
Kalligram, Bratislava
Ľudský duch v skutočnosti nikdy neprekračuje hranice skutočnosti, v ktorej žijeme, a ani to nie je potrebné, pretože všetko, čo potrebujeme na vysvetlenie tohto sveta, leží v ňom samom. Každé vystúpenie zo sveta je iba zdanlivé a princípy položené mimo sveta nevysvetľujú svet o nič lepšie než tie, ktoré ležia v ňom samom. Tematickým ťažiskom Steinerových úvah sú dva tradičné problémy európskeho myslenia: otázka, do akej miery si človek môže byť istý svojím poznaním a otázka slobody či neslobody ľudskej vôle.
(ba, her)