Mike Mills, Michael Stipe a Peter Buck. R.E.M. vznikli v roku 1980 v americkom univerzitnom meste Athens v štáte Georgia. Zaujali už svojím debutovým albumom Murmur (1983), na ktorom skombimovali lásku k folkrocku, punku a inteligentnému popu. V ôsmej dekáde nahrali viac pozoruhodných vecí, prvú platinovú platňu získali až za bojový Dokument (1988). Najslávnejšie obdobie zaznamenali na začiatku deväťdesiatych rokov vďaka albumom Out Of Time a Automatic For The People a hitmi Losing My Religion, Shiny Happy People, Man On The Moon alebo Everybody Hurts. V roku 1997 skupinu opustil dlhoročný člen, bubeník Bill Berry. Michael Stipe, basgitarista Mike Mills a gitarista Peter Buck sa rozhodli pokračovať v trojici. Posledný album Reveal vydali v roku 2001. Around The Sun je ich pätnástym radovým albumom. V auguste tohto roku skupina prijala nového člena - bubeníka Billa Rieflina. FOTO - WARNER MUSIC
Vo viedenskom hoteli Triest sa začiatkom septembra stretli snáď všetci hudobní novinári, publicisti a kritici zo strednej Európy. Každý z nich chcel počas predpísaných pätnástich minút položiť otázku jednému z členov slávnej americkej skupiny R.E.M. Traja členovia Peter Buck, Michael Stipe a Mike Mills prišli do rakúskej metropoly propagovať svoj najnovší album Around The Sun. Denník SME sa stretol s najzaujímavejším z nich - so spevákom MICHAELOM STIPOM. "Som veľmi rád, že ste prišli z ďaleka pre pätnásť minút," povedal. Obyčajné tričko, džíny a športové topánky. Oblečenie nenaznačovalo, že pred nami sedí hviezda svetového formátu. Stipe je skôr pozorný človek, trpezlivo odpovedajúci na lavínu otázok.
Prečo ste sa rozhodli aktivizovať pred prezidentskými voľbami v Amerike? Myslíte si, že máte šancu zmeniť názory ľudí?
Ako hudobník toho možno nemôžem urobiť veľa, ale musím sa o to pokúsiť. Beriem to ako výzvu.
Aké je to byť po boku Brucea Springsteena, s ktorým budete vystupovať počas koncertov Vote For Change?
Ešte sme spolu neboli, takže neviem. Springsteen je môj hrdina, výborný skladateľ a hudobník. Bol som na jeho koncerte, keď som mal sedemnásť.
Prečo ste sa na album rozhodli zaradiť pieseň Final Straw, ktorú ste napísali ako odpoveď na vojnu v Iraku pred dvomi rokmi?
Táto skladba nehovorí len o irackej vojne, aj keď je pravdou, že ide o jednu z našich najpolitickejších piesní. Vždy sa pokúšam písať piesne, ktoré sa netýkajú politiky. Ani ako hudobný fanúšik som nemal rád hudobníkov a skupiny, ktoré písali politické skladby. Myslím si, že by z nich boli skôr dobré eseje a novinové články. Pri skladaní sa riadim svojím vnútorným hlasom, ale ako americký občan sa dnes politike ťažko vyhnem - a preto sa dostáva aj do našich piesní. "Keď sa chcem zaoberať politickými názormi, zoberiem si noviny, internetujem alebo pozerám televíziu. Politika a hudba sa často stretávajú, ale ľahko zbadám rozdiel medzi programovými politickými skladbami a piesňami, ktoré vznikli prirodzene. Final Straw je príkladom piesne, ktorá vznikla prirodzenou cestou. Každý si ju môže vyložiť po svojom, ale myslím si, že jej posolostvo je veľmi jasné.
Beriete politiku ako svoje hobby?
Ó, nie. Politika je predsa vážna vec, ktorá má v našom svete priame následky. Na tomto svete žijeme len krátky čas, tak prečo si ho neurobiť lepším, než je. Hovoriť politike hobby by nebolo správne. Pod hobby rozumiem skôr aražovanie kvetín alebo zbieranie štupľov od fliaš. "Dám vám jednoduchý príklad. Stačí sa vrátiť do detstva a spomenúť si na učiteľov a ľudí, ktorí ma ovplyvnili a vysvetlili mi, aký je obrovský rozdiel medzi dobrom a zlom. A mnoho iných ľudí formuje moje názory aj dnes. To, že dnes takto vystupujem, neznamená, že mám veľké ego alebo že by som bol váženým akademikom. Som človek ako každý, ale mám názor na situáciu, ktorá sa vyvinula za posledné štyri roky v mojej krajine. Som verejná osoba a môžem svoje postavenenie využiť.
Počuli ste aj albumy od ostatných umelcov, ktorí spievajú o súčasných problémoch v Amerike? Napríklad vašu obľúbenú Patti Smithovú?
Patti Smithová zmenila môj život, už keď som bol tínedžer. Aj jej súčasná hudba je rovnaka silná. Ona je autorkou, ktorá dokáže spájať politiku s hudbou. Jej hlas ma stále dostáva. Nemyslím si, že by som mal ako autor piesní takú silu ako ona, tak to nechávam na nej.
Do akej miery prvý singel Leaving New York reprezentuje nový album Around The Sun?
Každý dobrý album spája nejaká téma. Around The Sun je o opúšťaní a o oslobodzovaní sa od niečoho. Tým môže byť politika, vzťahy alebo stav mysle, opúšťanie všetkého zlého, ale vlastne aj dobrého. "Viem, že súčasťou mojej práce je mať veľké ego, ale ja sa cítim ako normálny človek. Ak si myslíte, že tá pieseň je autobiografická, tak sa mýlite. Je o inom človeku. Nie som typ skladateľov, ktorí píšu príliš autobiografické piesne.
Ako vnímate to, že Amerika už nie je pre veľa ľudí krajinou slobody, ale agresorom?
Súhlasím s týmto pohľadom. USA sú obrovská krajina, ktorá, či sa nám to páči, alebo nie, ovplyvňuje zvyšok sveta po kultúrnej, politickej alebo ekonomickej stránke. Som sklamaný, akým smerom sa moja krajina v posledných štyroch rokoch uberá. Chcem, aby sa to zmenilo. Pamätáte si na záver posledných volieb? Bola to fraška. Ako Američan mám strach, že sa to môže opakovať.
Prepáčte, že sa vás pýtame stále na politiku.
Nič to, už som si zvykol. Niekedy sa už necítim ako hudobník, ale skôr ako politický delegát.
R.E.M sa predstavia aj v Prahe
Americká skupina R.E.M odštartuje budúci rok začiatkom januára európske turné k novému albumu Around The Sun. Počas neho sa 23. 1. predstaví aj v Prahe.
Koncertná šnúra, na ktorej kapela vystúpi v šestnástich mestách, sa začne 7. januára v Lisabone a skončí sa 11. februára vo viedenskej Stadthalle. V českem hlavnom meste sa Stipe a spol. predstavia v Sazka Arene, podľa tlačovej správy lístky sú už v predaji.
Na začiatku budúceho mesiaca sa R.E.M. pripoja k turné s názvom Vote For Change (Hlasujte za zmenu), ktoré sa začne 1. októbra vo Philadelphii. Spolu s Bruceom Springsteenom, Pearl Jam, Dave Matthews Band, Jacksonom Brownom a Dixie Chicks vyzvú Američanov, aby v čo najhojnejšom počte prišli k prezidentským voľbám a hlasovali proti súčasnému americkému lídrovi Georgeovi W. Bushovi.
Podľa amerických médií ide o jednu z najambicióznejších akcií (čo sa týka rozsahu, stratégie a významu účinkujúcich), pri ktorej chcú americkí umelci, vedení Bruceom Springsteenom, ovplyvniť prezidentské voľby. Koncerty sa budú konať v štátoch, ktoré majú z volebného hľadiska kľúčový význam a kde ani jeden z kandidátov nemá jasnú prevahu. Turné Vote For Change sa už stretlo s veľkým odporom od republikánov. (peb)