
Francúz Nicolas Escude nad hlavami spoluhráčov po tom, čo vo finále Davisovho pohára získal pre Francúzsko v súboji s Austráliou rozhodujúci tretí bod. Wayna Arthursa, ktorý zaskakoval za zraneného Raftera, zdolal 3:1 na sety. FOTO - REUTERS
MELBOURNE - Víťazom 90. ročníka tenisového Davisovho pohára sa stalo 9. raz Francúzsko, ktoré vrátilo Austrálii prehru spred dvoch rokov v Nice a na jej tráve vyhralo 3:2. Austrálčania urobili niekoľko rozhodnutí, ktoré im v minulosti priniesli úspech, ale tento raz sa to otočilo proti nim. Vybrali trávu, na ktorej hrali všetkých 24 predošlých domácich finále DC, ale poškodili svetovú jednotku Hewitta, ktorý tento povrch nemá rád. Naopak, pomohli špecialistovi Escudemu, a ten sa stal hrdinom stretnutia. V sobotu postavili do štvorhry nečakane Raftera a Hewitta, ktorí v Brazílii šokovali hladkým víťazstvom neporazený pár Kuerten - Oncins na antuke, ale na tráve ešte spolu nehrali. Vôbec nenominovali Woodbridga, svetovú deblovú dvojku a desaťnásobného wimbledonského šampióna na tráve. Domáci napokon štvorhru stratili a Raftera po nej tak rozbolelo rameno, že nemohol nastúpiť na včerajšiu dvojhru. Zastúpil ho Arthurs a hoci nechal na dvorci srdce a všetky sily, na Escudeho nestačil. Rafter, ktorý nikdy nezískal Davisov pohár, sa tak smutne rozlúčil so sezónou a minimálne na šesť mesiacov s tenisom. Austrália prehrala doma finále DC prvý raz od roku 1968 (v Adelaide s USA 1:4). Francúzsko napodobnilo úspech z Malmö v roku 1990.
PIATOK: Hewitt - Escude 6:4, 3:6, 6:3, 3:6, 4:6, Rafter - Grosjean 6:3, 7:6 (8:6), 7:5
SOBOTA:
Nečakaná zmena nominácie
Rafter, Hewitt - Pioline, Santoro 6:2, 3:6, 6:7 (5), 1:6.
Nečakané zloženie domáceho páru povzbudilo hostí, ktorí napriek pomalému úvodu (Pioline stratil dve podania) hrali všetko cez Hewitta. Čerstvá singlová jednotka ATP si na tráve neverila, kazila voleje a nemal účinné podanie. Hviezdou večera bol Santoro s perfektnou rukou, zázračnými halfvolejmi i prehľadom na dvorci. Rozhodol tajbrejk 3. setu, keď Austrálčania premárnili vedenie 4:2. Ich kapitán John Fitzgerald: „Za zložením páru si stojím, bolo to tímové rozhodnutie. Každý je po boji múdry, od génia k idiotovi je vždy iba kúsok. Výsledok sa mohol zvrtnúť na dvoch-troch loptách. Hráči chceli hrať a presvedčili ma, aby som ich postavil.“ Woodbridge: „Rešpektujem názor kapitána, hoci vedno s Arthursom sme to mohli vyhrať.“ Kapitán Francúzska Guy Forget: „Nominácia súpera nás prekvapila, ani som nepripustil, že by Woodbridge nenastúpil.“
NEDEĽA:
Všetko nechali na Arthursa
Hewitt - Grosjean 6:3, 6:2, 6:3.
Iba do stavu 3:5 tiekli nervy a panovala dráma pred 15 091 divákmi v hale, potom napumpovaný Hewitt natiahol šnúru 6 gemov za sebou a do konca už iba ukazoval päste. Grosjean sklamal, pripadal nám unavený a nesvoj na tráve. Hewitt: „Tak vidíte, že viem hrať. Aspoň v treťom zápase som získal bod, výsledok hovorí za všetko. Nemôžem sa však tešiť, lebo je to iba 2:2 a nemáme vyhraté.“ Grosjean: „Som rozčarovaný, prehral som v Melbourne všetky sety, ale stále máme šancu na trofej. Na zničenej tráve mi údery nešli.“
Arthurs - Escude 6:7 (3), 7:6, 3:6, 3:6.
Zápas trval 214 minút, už 30-ročný Arthurs sa o svojom štarte dozvedel hodinu pred ním a odohral najťažší zápas v živote. Na rozbehnutého mladšieho súpera v závere nestačil. Účinkovanie vo finále si predstavoval inak (v debli). Nemožno mu však nič vyčitať, bojoval so cťou. Arthurs: „Ísť na dvorec za stavu 2:2 je silná káva. Neudržal som súperov tlak, škoda straty podania v 3. sete.“ Escude: „V Melbourne som hral životný tenis a dosiahol životný úspech. Na Arthursa som si veril, no skladám pred ním klobúk.“ Forget: „Víťazstvo v Austrálii a na tráve je fantastické. Prišli sme sem bojovať a všetky ťahy nám vyšli.“
Autor: ANDREJ BUČKO,Melbourne