Zákon o sociálnom poistení zrušil aj zásadu zárobok alebo dôchodok. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
Kto pracuje a platí starobné poistenie
* Kto popri starobnom dôchodku pracuje a platí starobné poistenie, ten má nárok na prepočítanie a zvýšenie dôchodku, ale nie v takej miere, ako keby pracoval a dôchodok nepoberal. Pri zvyšovaní dôchodku sa totiž bude brať do úvahy iba polovica nárokov (iba polovica osobných mzdových bodov), naopak, tomu, kto pracuje a dôchodok nepoberá, sa do úvahy berú všetky nároky a navyše sa suma dôchodku ešte za každých 30 dní zamestnania zvýši o 0,5 percenta.
Kto získal nárok na dôchodok v minulosti a naďalej pracuje
* Komu vznikol nárok na dôchodok už v minulých rokoch a dôchodok alebo jeho časť poberá a naďalej pracuje, tomu sa bude teraz, na rozdiel od právneho stavu účinného do 31. decembra 2003, dôchodok zvyšovať. Podľa zákona o sociálnom poistení sa v takomto prípade dôchodok za každých 90 dní dôchodkového poistenia získaného po 31. decembri 2003 zvýši o 0,75 percenta priemerného mesačného zárobku, z ktorého sa starobný dôchodok vymeral. Treba však pamätať na to, že podľa starých predpisov sa priemerný mesačný zárobok upravoval, najvyššia suma priemerného upraveného zárobku bola 4067 korún. Čiže, ak má niekto priznaný dôchodok podľa starých predpisov, zvýšenie o 0,75 % za každých 90 dní sa vzťahuje maximálne na sumu 4067 korún. Zvýšenie teda nebude také výrazné.
Ako sa upravoval dôchodok podľa starých predpisov:
* suma 2500 Sk sa započítavala v plnej výške, suma od 2501 Sk do 6000 Sk vo výške jednej tretiny, suma od 6001 Sk do 10 000 Sk vo výške jednej desatiny. Na sumu nad 10 000 Sk sa neprihliadalo. Toto upravovanie sa používa aj teraz v prípadoch, keď sa dôchodok vypočítava podľa starých predpisov.
Kto sa dôchodku vzdal a zamestnal sa
* V situácii, keď niekto už v minulosti dôchodok poberal, no potom sa ho vzdal a zamestnal sa, bude zvyšovanie prebiehať nasledovne - za každých 360 kalendárnych dní o šesť percent priemerného mesačného zárobku, z ktorého sa vymeriava dôchodok, ak pracoval menej než 360 dní, zvyšuje sa starobný dôchodok za každých ďalších 90 kalendárnych dní o 1,5 % priemerného mesačného zárobku, z ktorého sa vymeriava dôchodok. Takto zvýšená suma dôchodku však nemôže byť vyššia, ako je najvyššia výmera dôchodku stanovená podľa predpisov účinných pred 31. decembrom 2003, čo je 9219 Sk mesačne. V prípade, že by takýto dôchodca začal poberať dôchodok a naďalej by pracoval, jeho dôchodok by sa mu zvyšoval, ale až od 1. januára 2004, o 0,75 % priemerného mesačného zárobku, z ktorého sa mu vymeral starobný dôchodok. Opäť treba pamätať, že ide najviac o zárobok 4067 korún.