K najčastejším násilným trestným činom patria lúpežné prepadnutia a ublíženia na zdraví. Dochádza k nim v noci aj cez deň, vonku i vo vnútri. Počas ôsmich mesiacov tohto roku došlo v sledovaných mestách na Slovensku na ulici k takmer 21 000 prípadom, z toho bola tretina lúpežných prepadnutí a o niečo menej ublížení na zdraví. Najviac lúpežných prepadnutí sa stalo v nočných hodinách. Podľa štatistík je najrizikovejším dňom piatok. Najviac lúpežných prepadnutí majú na svedomí jednotlivci, 77 skutkov bolo spáchaných vo dvojici a 49 skupinou páchateľov. Polícia zatiaľ objasnila v tomto roku asi každé tretie lúpežné prepadnutie.
Vo väčšine prípadov si páchateľ akciu plánuje, vytypuje si vhodnú osobu a nenápadne sleduje, kadiaľ, kedy a kam chodieva. Preto je dôležité dobre sa dívať okolo seba, lebo na budúce možné prekvapenie nás môže všeličo upozorniť. Môžu to byť neobvyklé telefonáty, otázky, prejavený mimoriadny záujem o určité veci, tovar, vašu firmu alebo len sledovanie vašej osoby, snaha o vniknutie do rodinného prostredia, o nadviazanie užšieho kontaktu. Martin píše, že išiel neskoro večer domov cez slabo osvetlený park. Práve na takýchto miestach dochádza často ku krádežiam či lúpežným prepadnutiam. Ak sa nechcete stať obeťou, vyhnite sa lokalitám, ktoré sa zdajú nebezpečné, ako aj miestam, na ktorých sa zdržiavajú narkomani a asociáli, ktorí dokážu pre peniaze urobiť čokoľvek. Všímajte si okolie, nedajte sa nikým vyprovokovať, ignorujte narážky, ponuky. Kľúče si pripravte dopredu, napríklad do vrecka, aby ste v prípade nebezpečia mohli rýchlo vstúpiť do domu. Do domu a výťahu nevstupujte s cudzími osobami, ani za bieleho dna. Mali sme veľa prípadov, že práve tam došlo k násilnostiam - lúpežným prepadnutiam i znásilneniam. Ak idete po ceste, kráčajte vždy po ľavej strane, čelom k protiidúcim vozidlám, aby ste mohli rýchlo reagovať, ak auto zastaví.
Ak už dôjde k prepadnutiu, treba sa vždy primerane brániť. V zákone existuje aj tzv. nutná obrana, ktorá je šitá práve na takéto situácie a umožňuje prepadnutému použiť takú obranu, aby sa mohol ubrániť. Neodporúčame vyhrážať sa útočníkovi, že ho oznámite na polícii a podobne, i keď to neskôr urobíte. Ak nemôžete kričať o pomoc, čo veľa páchateľov odradí, ani sa účinne brániť, snažte sa sledovať celú situáciu. Chráňte si to najcennejšie, čo máte - život. Ak je to nevyhnutné, s útočníkom spolupracujte.
Aj keď ste v šoku, prípadne ste utrpeli zranenia, snažte sa čo najpresnejšie si zapamätať páchateľov. Po prepadnutí je vždy potrebné zavolať políciu prostredníctvom linky 158 alebo 112. Čas hrá pre zločinca a vy môžete zničiť väčšinu stôp, ktoré po ňom na mieste činu zostali. Majte na pamäti, že polícia dnes vie vyhodnotiť a využiť mnoho neviditeľných mikrostôp, pachových a ďalších, stôp, o ktorých páchatelia veľa nevedia. Metódou DNA vie celkom spoľahlivo zistiť i letmý kontakt páchateľa s obeťou. Preto vždy, hneď ako je to možné, oznámte prepadnutie polícii, povedzte policajtom všetko, nič nezatajujte - aj keby to bolo pre vás nepríjemné.