Radí právnik JUDR. Jozef Novák Som dôchodca. Pracujem ako sústružník a so zamestnávateľom mám uzavretú dohodu o vykonaní práce. Do práce chodím, len keď ma zavolá predseda poľnohospodárskeho družstva alebo ním poverený pracovník. Zamestnávateľ mi za každý odpracovaný deň - 8 hodín - kráti o pol hodiny na obedňajšiu prestávku. Týmto opatrením prichádzam o polhodinovú mzdu. Má na to právo? Ďalej sa pýtam, či mám nárok na čistiace a pracovné ochranné prostriedky a nárok na dovolenku.
S.O.H.
Odpovede na vaše otázky sa nachádzajú v zákone č. 311/2001 Z. z. Zákonníku práce, v znení neskorších predpisov. Keďže uvádzate, že so zamestnávateľom máte uzavretú dohodu o vykonaní práce, východiskom je ustanovenie § 223 ods. 1 Zákonníka práce, ktoré umožňuje zamestnávateľovi na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce a dohodu o brigádnickej práci študentov), najmä však ustanovenie § 226 Zákonníka práce, ktoré stanovuje základné náležitosti takejto dohody.
Dohodu o vykonaní práce môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ak predpokladaný rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 300 hodín v kalendárnom roku. Do predpokladaného rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce. Dohoda o vykonaní práce musí byť uzavretá písomne, inak je neplatná.
Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, t.j. aj dohodou o vykonaní práce, sa vzťahujú ustanovenia prvej časti Zákonníka práce. V tej sa nachádzajú len všeobecné ustanovenia, týkajúce sa vymedzenia základných pojmov a inštitútov, počítania lehôt, doručovania a podobne, nie však nároky zamestnanca napríklad na odpočinok, dovolenku či stravu.
Zo samotného charakteru dohody o vykonaní práce, ako aj z vyššie uvedeného teda vyplýva, že zamestnávateľ nie je oprávnený krátiť vám odpracovaný čas o obedňajšiu prestávku a je povinný vyplácať vám hodinovú odmenu v zmysle uzavretej dohody za riadne odpracované hodiny. Čo sa týka nároku na dovolenku, na základe dohody o vykonaní práce vám nárok na dovolenku nevzniká.
Vo vzťahu k nároku na poskytnutie ochranných prostriedkov, je zamestnávateľ podľa ust. § 224 Zákonníka práce okrem iného povinný utvárať vám primerané pracovné podmienky zabezpečujúce riadny a bezpečný výkon práce, najmä poskytovať potrebné základné prostriedky, materiál, náradie a osobné ochranné pracovné prostriedky, takže nárok na poskytnutie takýchto prostriedkov jednoznačne máte a zamestnávateľ je povinný poskytnúť vám tieto prostriedky v zmysle uvedeného ustanovenia.