Môže vôbec existovať žáner punkrocková opera? Americká skupina Green Day tvrdí, že áno. Dôkazom toho je jej najnovší album American Idiot. Spomínate si na túto úspešnú punkrockovú skupinu z deväťdesiatych rokov a na jej krátke dvojminútové melodické pesničky? Green Day stvorili koncepčný album o bushovskej Amerike.
"Skupina, ktorá sa preslávila jednoduchými skladbami, teraz spieva deväťminútové kompozície. No strach na to pomyslieť," hovorí spevák skupiny Billy Joe Armstrong o Americkom idiotovi, určite najambicióznejšom projekte skupiny za jej celú hudobnú kariéru. Americký idiot rozpráva príbeh charakterov od svätého Jimmyho, cez mladých rebelov až po ženskú aktivistku menom Whatzhername (Akosavlastnevolá), žijúcich v krajine s horúcou politickou klímou.
Nie je náhoda, že album vychádza v čase prezidentských volieb v USA. Green Day sa hlásia k organizácii punkvoters.com, ktorých úlohou je prispieť k vypudeniu Georgea W. Busha z Bieleho domu. O jeho politike spievajú na svojich nových albumoch R.E.M, Patti Smithová alebo Steve Earle, ale Armstrong odmieta tvrdenie, že ide o čisto politický album: "Je skôr o ľudských vzťahoch, ktoré narúša všeobecný chaos okolo. Nechcel som ľuďom kázať, ako žiť bez smradľavých politikov."
American Idiot je po dlhšom čase tým najlepším, čo vzniklo z dielne tejto kalifornskej skupiny. Trojčlenní Green Day sa dali dokopy koncom osemdesiatych rokov v kalifornskom meste Rodeo. Po rokoch pôsobenia v punkovom undergrounde sa presadili až tretím albumom Dookie v roku 1994 aj tým, že zaplnili miesto po slávnej Nirvane. Ich hudba, vychádzajúca z britských punkrockových kapiel zo sedemdesiatych rokov, The Ramones a punku zo slnečnej Kalifornie však s ďalšími nahrávkami skôr bledla, ako kvitla.
Na Americkom idiotovi však našla nové témy. Z množstva rôznorodých piesní nakoniec vznikol klasický koncepčný album, za ktorý by sa nemusel hanbiť ani Pete Townshend z The Who, stvoriteľ rockovej opery Tommy.
Album sa začína hymnickou titulnou piesňou o tom, ako sa Armstrong a spol cítia: "Nechcem byť americký idiot/Nechcem národ pod novom mániou/Počujete zvuk hystérie". Hneď po nej nasleduje deväťminútový epos Jesus of Suburbia o zradnosti amerického sna.
"Je to veľká zábava hrať tento epos so všetkými možnými zmenami. Je to ako obliecť si množstvo rôznych šiat za jeden deň," povedal bubeník Mike Dirnt. Na to, že Idiota hrá klasická punková skupina, žánrové rozpätie je dosť široké - nechýbajú balady, piano, harmónie na spôsob Beach Boy a iné odkazy na šesťdesiate roky.
Green Day chcú ísť s Idiotom aj na filmový pás alebo dokonca aj na Broadway. "Keď sme to dávali dohromady, predstavovali sme si to ako ucelený príbeh. Táto nahrávka má bližšie k muzikálu Rocky Horror Picture Show ako k London Calling," poukazuje Armstrong na fakt, že American Idiot nie je iba zbierkou piesní s podobnou tematikou, ale ucelenou víziou krajiny, v ktorej vládne ten "kovboj z Texasu".