Vo volebnej miestnosti majú na stole koláče, na prenosnej urne hrá po tichu rádio. A volebná účasť je 77 percent. „Len aby tí Maďari nevyhrali. My sme poriadni Slováci,“ hovorí staršia pani v obci Šurianky v Nitrianskom okrese. Tu s disciplínou nikdy problém nemali. Na parlamentné voľby prišlo okolo 85 percent voličov. K vlaňajšiemu neplatnému referendu o nových parlamentných voľbách zasa 61 percent, čo je trikrát viac než celoslovenský priemer.
Obrázky typické:
Členovia volebných komisií si krátia čas čítaním novín či lúštením krížoviek (Bratislava, Žilina) alebo vtipmi a historkami (Kremnica).
V Žiline boli doobeda voliť najmä starí ľudia. Pýtali sa komisií, ako a čo majú voliť, za plentou boli aj štvrť hodiny. V centre prišiel hneď ráno voliť opitý muž, ktorý spadol na zem aj s plentou.
Košice žili v sobotu viac ako voľbami nákupmi. V hypermarkete Tesco vypukla predvianočná nákupná horúčka. „Vybrali sme sa do Košíc na návštevu príbuzných. Zároveň chceme v predstihu nakúpiť nejaké darčeky. Chceli sme spojiť príjemné s užitočným. O voľbách sa to povedať nedá,“ povedal Bartolomej Szaniszló z Rožňavy. Podobný názor mali asi aj ľudia od Sobraniec po Spišskú Novú Ves, súdiac podľa poznávacích značiek. Podobná situácia bola aj v Bratislave.
„Každé voľby, čo si pamätám, k nám chodili surnou. Ale toho roku na nás asi zabudli,“ povzdychla si pani Veronika Studená z osady Lackov Dvor hodinu pred uzatvorením volebných miestností. Na papieri patrí osada so šiestimi domami k obci Jarok. Cesta, aj to veľmi zničená panelová, však vedie len do Hornej Kráľovej. Ak by chceli obyvatelia Lackovho Dvora voliť, museli by merať polhodinku po rozbahnenej poľnej ceste alebo naokolo 10 kilometrov po asfaltke. „Keď bolo zlé počasie, tak nám z Jarka priviezli urnu traktorom,“ vysvetľuje stará pani Studená.
Ako sa dalo predpokladať, veľké hlasovacie lístky formátu A2 niektorých voličov poplietli. V Nitrianskom a Novozámockom okrese bolo neplatných až 3,8 percenta odovzdaných lístkov. V Šalianskom okrese, kde mali štandardný lístok formátu A5, ho nesprávne vyplnilo len 2,3 percenta voličov. Krajský priemer v Nitre bol pritom 3 percentá. „Nadrozmerné lístky sťažili zratúvanie,“ uznal predseda krajskej volebnej komisie Peter Matis. (jg, sen, aha)