Predpovede, že príde 30 až 40 percent voličov, boli až priveľmi optimistické. Čo bolo kľúčové pre rozhodovanie ľudí?
„Prieskumy volebnú účasť vždy nadhodnocujú. V prieskume je vždy jednoduchšie povedať, že pôjdem voliť. Demotivujúce faktory boli silnejšie, ako sa predpokladalo. Veľmi nízka bola informovanosť občanov, čo im reforma verejnej správy prinesie. Ľudia sa dožadovali konkrétnych informácií. Diskusia sa krútila len okolo počtu krajov. Svoju úlohu zohralo vylúčenie elektronických médií, ktoré sú kľúčové. Slabá mobilizácia súvisela aj s tým, že regionálna identifikácia s vyššími územnými celkami je najnižšia. Je vysoká s miestom bydliska, so Slovenskom a prirodzenými regiónmi, a nie s týmito ôsmimi administratívnymi celkami, ktoré sú zatiaľ odcudzenou štruktúrou.“
Voliči mnohých kandidátov na poslancov vôbec nepoznali.
„Problém je možno aj v tom, že volebných obvodov bolo menej, ako sa v koncepcii reformy navrhovalo. Malo ich byť vyše 100, nakoniec kopírovali okresy. Prejavilo sa to zrejme na kontaktoch medzi voličmi a kandidátmi vo väčších kresoch.“
Volili skôr starší občania, menej mladí. Netvorí sa trend nízkej účasti aj pre parlamentné voľby?
„Je to skôr zdvihnutý prst a varovanie, že medzi mladými môže byť účasť nízka. Z roku 1998 vieme, že na pritiahnutie prvovoličov k voľbám treba vyvinúť obrovské úsilie. Teraz sa o to nikto neusiloval.“
Jedným z protiargumentov na nízku účasť je tvrdenie, že ani v Čechách to nedopadlo s účasťou v krajských voľbách podstatne lepšie. Súhlasíte?
„V českých krajských voľbách bola účasť v priemere 33 percent. To je viac ako na Slovensku.“
O dva týždne bude druhé kolo voľby županov. Akú odhadujete účasť?
„Odhaduje sa to ťažko. Myslím, že nepríde menej ľudí. Tým, že ide o súboj dvoch kandidátov, vyvolá to pocit súťaživosti a môže to voličov mobilizovať.“
Druhé kolo bude len týždeň pred Vianocami. Myslíte si, že voľby v decembri sú dobrým riešením?
„Už sme sa s tým vyrovnávali pred tromi rokmi pri komunálnych voľbách a volebná účasť bola 54 percent. Zdá sa, že pre druhé kolo by nemusela byť účasť nižšia aj preto, že prvé kolo sa spojilo s veľkou medializáciou.“
V Trnavskom a Nitrianskom kraji budú v druhom kole súperiť nominanti SMK. Myslíte si, že voliči uprednostnia etnický princíp a Slováci budú voliť slovenského kandidáta a Maďari maďarského?
„Bohužiaľ, je možné, že politické strany budú hrať na maďarskú kartu. V druhom kole sa bude asi veľa voliť proti niekomu a menej za niekoho.“
Strany budú dávať odporúčanie svojim voličom, ktorého kandidáta na župana v druhom kole podporiť. Budú ho aj rešpektovať?
„Pravdepodobne áno. Výsledky ukazujú, že rozhodovanie v prvom kole bolo do veľkej miery poznamenané straníckymi sympatiami.“ (sp)