Odchodom zo školy sa pre deti šichta nekončí. Zhruba dve hodiny sa doma pripravuje 20-30 percent detí. Ďalšia tretina je rýchlejšia - na hodinách sa snažili zapamätať si čo najviac látky, a doma si dokážu napísať úlohy aj sa naučiť do hodiny. Sú však aj deti, ktoré ak chcú zvládnuť to, čo ich rovesníci, musia sa na vyučovanie pripravovať tri až štyri hodiny.
Tieto fakty zistila školská psychologička Mária Tóthová-Šimčáková v prieskume medzi žiakmi základnej školy. Postrehla však aj to, že deti často nevedia, ako sa správne učiť a ako si písať domáce úlohy. "Veľa detí si nedokáže v učení nájsť systém. Mala by ich to naučiť škola, ale tá to nerobí. Preto by im mali pomôcť rodičia, a to od prvého vstupu do školy," hovorí Tóthová-Šimčáková.
Podľa jej prieskumov sú rodičia v prvých štyroch rokoch ochotní deťom pri učení pomôcť, na druhom stupni však už vyžadujú, aby dieťa zvládalo učenie samo. "Bohužiaľ, poznám deti, ktoré aj v 8.-9. ročníku nie sú schopné bez pomoci rodičov zvládnuť prípravu na takej úrovni, aby mali na druhý deň v škole úspech," vraví psychologička.
Ak teda rodič chce, aby dieťa nosilo domov dobré známky, musí sa s ním učiť. Ak to dieťa potrebuje, aj vo vyšších ročníkoch.
Viete, ako dieťaťu pomôcť pri učení? A vie vaše dieťa, ako má správne vyzerať domáca príprava? Aké chyby robia deti najčastejšie pri učení? A kedy je najvhodnejší čas na domácu prípravu a ako dlho by mala trvať?
Dočítate sa v utorok, v denníku SME