
Andrzej Lepper počas svojej poslednej reči v parlamente. FOTO - REUTERS
odvolala.
Lepper, roľník z pobrežia Baltu, je od začiatku 90. rokov známy ako vodca nespokojných, najmä tých najagresívnejších skupín. Desať rokov sa o ňom hovorilo ako o exotickom čudákovi, zvláštnej kombinácii šaša a Jánošíka (blokoval cesty, vyhrážal sa politikom, bil sa s policajtmi). „Veď aj v Nemecku po policajtoch hádžu vajcia,“ pristupovalo sa roky k problému Lepper.
Vyhýbanie sa zodpovednosti
Predseda združenia Sebaobrana sa súdnym procesom a policajným akciám vyhýbal. Niekoľkokrát bol odsúdený za blokovanie ciest, urážky a verejné ohováranie známych ľudí. Jeho hlavnou zbraňou bolo opakovanie ľudových predsudkov a povzbudzovanie zvláštnej, sedliackej závisti.
Takýto štýl mu dlho zabezpečoval asi len 2-percentnú podporu. Ani tí najchudobnejší a reformami najviac postihnutí radikáli nebrali Leppera ako „politika“, a preto ho ani nevolili. Recesia, ktorá teraz valcuje poľskú ekonomiku, privádza ľudí do zúfalstva. Po desiatich rokoch reforiem sú už unavení. Opakovanie fráz o úspechu, NATO a rýchlom vstupe do EÚ, náladu nezlepší. Skôr naopak, pre nezamestnaných je EÚ dôvodom, prečo prišli o prácu.
Asi preto Lepperova popularita tesne pred jesennými voľbami raketovo stúpla. Stačilo len troška sa upokojiť, učesať a Sebaobrana sa dostala do parlamentu. Politici z tradičných strán očakávali, že teraz „exota“ vtiahnu do sveta profesionálov.
Rýchle odvolanie
Preto nová ľavicová vláda SLD a PSL lídra Sebaobrany zvolila za vicemaršalka Sejmu. Lepper však niekoľko dní po uvedení do funkcie zablokoval policajnú akciu zatvorenia trhoviska v stredopoľskom Wloclawku. Tam sa radnica dva roky súdila s miestnymi obchodníkmi, a keď vyhrala všetky súdne konania, dala príkaz mestským strážnikom premiestniť asi 60 provizórnych obchodov z centra mesta. Keď sa na mieste objavili strážnici, zastal sa zúfalých obchodníkov Lepper. Zasa sa vyhrážal elitám (ku ktorým akoby nepatril) a chudobní ho oslavovali spievaním národnej hymny. Zasa bol v televízii.
Potom vypukol škandál s ústupkami nového vedenia ministerstva zahraničia Európskej únii. Išlo o obľúbenú populistovú tému: predaj pôdy cudzincom. NAŠE, POĽSKÉ, RODNÉ, SVÄTÉ!!! burácal Lepper a ministra zahraničných vecí Cimoszewicza oznažil za „lotra“.
Keď tesne po voľbách o odstupujúcom premiérovi Buzekovi hovoril ako o „zlodejovi“, dnes vládnuci postkomunisti sa mlčky smiali. Teraz útočil na ich ľudí, a preto bol Lepper vo vzácnej zhode parlamentom odvolaný.
Nakoniec ešte v dlhom príhovore na seba privolal niekoľko desiatok ďalších procesov. Obviňoval najznámejších politikov z údajných úplatkov, a uvádzal „presne“ mená, sumy a dátumy. Úplne viditeľne si vymýšľal - len, aby pôsobil na publikum.
Lepper komunikoval s frustrovaným publikom: reformistickým elitám konečne niekto povedal, že „voňajú parfémami od Diora“, keď „ľudia nemajú na chleba“, že „sa rozpredal národný majetok“ a „západné hypermarkety ničia domácich podnikateľov“.
Elita chudobných
Na druhý deň „Gazeta Wyborcza“ priniesla komentáre od sociológov s varovaním, že aj keď Lepper zmizne, stále tu bude jeho klientela. Tej je podľa posledných prieskumov 12 percent voličov. Pre nich Lepperova reč nebola zmesou výmyslov. Naopak, bola to chvíľa pravdy a triumfu po rokoch ponižovania a opovrhovania.
Zvláštne je, že Lepperovým fanúšikom neprekáža, že v poľskom parlamentom klube Samoobrany (50 poslancov) je len jeden sedliak. Ostatní sú skrachovaní podnikatelia a advokáti podozriví z podvodov. Väčšinou majú niekoľko súdnych procesov za finančné podvody na krku, a tu príde imunita vhod. Podľa majetkových priznaní má najviac milionárov v parlamente práve klub „Sebaobrana “. Ľavicová, robotnícka strana postkomunistov je až na druhom mieste.
Autor: TOMASZ MACKOWIAK, Varšava pre SME