
Aj vo Zvolene prišli voliť skôr starší ľudia. Viacerí si so sebou vzali na pomoc vnúčatá, ale inak sa mládež voľbám vyhýbala. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
BRATISLAVA – Voliť prišlo ešte menej ľudí, ako sa očakávalo – len 26 percent.
„Prieskumy volebnú účasť vždy nadhodnocujú,“ hovorí sociologička Oľga Gyárfášová. „Demotivujúce faktory boli silnejšie, ako sa predpokladalo. Veľmi nízka bola informovanosť občanov o tom, čo im reforma verejnej správy prinesie. Slabá mobilizácia súvisela aj s tým, že ľudia sa veľmi málo stotožňujú s vyššími územnými celkami. K nízkej volebnej účasti prispelo aj celkové znechutenie z politiky.“
Tri štvrtiny občanov Slovenska sa teda vzdali práva prvý raz rozhodnúť o svojich zástupcoch v ôsmich krajoch.
Najsilnejšiu pozíciu na politickej scéne potvrdilo HZDS. Je najúspešnejšou stranou s výnimkou Bratislavského kraja. V Trenčianskom kraji obsadí Mečiarovo hnutie dokonca všetkých 45 kresiel. Prvú priečku obsadilo HZDS aj v Žilinskom kraji, kde má väčšinu kresiel. Súčasťou víťaznej koalície bolo HZDS v Prešovskom, Banskobystrickom a Trnavskom kraji.
Z vládnych strán bola najúspešnejšia SMK, zo 401 kresiel získala 84 mandátov (20,95 percenta). Druhé skončilo KDH s 36 (9 percent), SDKÚ získalo 28 mandátov (7 percent), ANO má 13 poslancov ( 3,2 percenta). Spokojný s výsledkami volieb je aj šéf Smeru Fico, ktorý oslavoval pri víne. Jeho Smer má 50 mandátov, čo je 13 percent. Debakel vo voľbách utrpela Malíkovej SNS. Získala len jedno poslanecké kreslo v Nitrianskom kraji. Pravicové strany utrpeli jasnú porážku v Nitrianskom, Trnavskom a Žilinskom kraji. Jednoznačné víťazstvo zaznamenali v Bratislavskom kraji. Nepresadili sa nezávislí kandidáti. Získali len 18 kresiel. Najviac sa im darilo na východe republiky.
Úplne prepadla aj SDĽ, a to aj v Banskobystrickom kraji, do ktorého vkladala najväčšie nádeje.
Župan je zatiaľ známy len jeden - predsedom Bratislavského kraja sa stal kandidát pravicového bloku Ľubo Roman, ktorý získal už v prvom kole nadpolovičnú väčšinu. Šéf bratislavského regionálneho zväzu SDKÚ Roman Vavrík po zvolení Romana povedal, že ani „jeho najtajnejšie plány až tak ďaleko nesiahali“.
Mená ostatných šéfov krajov budú známe až po druhom kole, ktoré sa uskutoční o dva týždne 15. decembra. Postúpili do neho dvaja najúspešnejší kandidáti. V druhom kole bude zvolený ten kandidát, ktorý získa najväčší počet platných hlasov. V prvom kole sa vyžadovala nadpolovičná väčšina platných hlasov.
Aj pri voľbe županov môže byť HZDS spokojné. Do druhého kola postúpili kandidáti, ktorí majú podporu opozičného hnutia okrem Bratislavy vo všetkých krajoch. Najväčšiu šancu na zvolenie má kandidát HZDS v Žilinskom kraji Jozef Tarčák. Podporu mu už prisľúbil líder Pravej SNS Ján Slota.
V Trenčianskom kraji má veľké možnosti tiež kandidát HZDS Štefan Štefanec. Protikandidátka Anna Záborská z KDH však môže byť „ružou medzi tŕním“, lebo krajský parlament bude zložený len z členov HZDS.
Analytici hovoria, že voľba županov v druhom kole bude etnická. Pozornosť sa sústreďuje najmä na Nitriansky a Trnavský kraj. Budú v nich proti sebe stáť kandidáti SMK a koalície na čele s HZDS. Uvažovanie o etnickom prístupe včera naplnil svojím výrokom aj šéf Smeru Robert Fico. Povedal, že v týchto krajoch treba podporiť slovenského kandidáta.
Volebný zisk je sklamaním pre ľavicových demokratov. Verili si najmä v Banskobystrickom kraji. Podľa lídra strany Pavla Koncoša však bude potrebné zákon o voľbách zmeniť. „Nemôže predsa byť, aby výsledky volieb nevyjadrovali pomer zastúpenia občanov aj podľa národnosti,“ povedal Koncoš. Spomenul okres Rimavská Sobota, ktorý budú zastupovať len ľudia z SMK.
Predseda SMK Béla Bugár sa Koncošovi čuduje: „Musí vedieť, že SDĽ nebola za pomerný volebný systém. My sme chceli pomerný volebný systém. Potom sa povedalo, že regionálne voľby sú trošku iné, prijali sme to. Nech si pán predseda spočíta, koľko je Maďarov v Nitrianskom kraji a koľko ľudí nás volilo. My dostávame podporu aj od Slovákov. Nie je to teda len o etnickom princípe, ktorý veľmi rád spomína.“ Bugár tvrdí, že v najbližšie dni sa bude rokovať o podpore na županov. Očakáva však podporu od partnerov pre kandidátov SMK v Nitrianskom a Trnavskom kraji a v „Banskobystrickom a Košickom kraji vieme podporiť kandidátov vládnej koalície“.
Bývalý vládny splnomocnenec pre reformu verejnej správy Viktor Nižňanský o Koncošovom výroku povedal, že v ňom absentuje princíp demokracie. „Všetci občania mali právo prísť voliť. Občanom slovenskej národnosti nikto nebránil, aby sa zúčastnili na voľbách. Postoj pána Koncoša považujem za smiešny. Pán Koncoš totiž nepodporil náš návrh volebného zákona, v ktorom bolo viac ako sto obvodov, a nie 79 ako teraz. Potom by aj pomery hlasov v okrese Rimavská Sobota boli iné. Svedčí to o tom, že SDĽ sa uberá iným smerom ako doteraz,“ povedal Nižňanský.
Čítajte viac v rubrike Voľby do VÚCKompletné výsledky za jednotlivé kraje (grafy)
Autor: IGOR STUPŇAN, kr