Podľa britskej tlače sa vyšetrovaním už zistilo, že si akciu deň predtým nacvičili a že poslali dopredu informáciu televíznej a rozhlasovej stanici BBC.
Vpádom piatich demonštrantov do zasadacej sály vyvrcholili stredajšie protesty proti novému zákonu o zákaze lovu na líšky, ktorý poslanci večer jednoznačne prijali. Pred budovou parlamentu sa celý deň konala pokojná demonštrácia, neskoro odpoludnia však prepuklo násilie, ktorého výsledkom bolo 17 zranených demonštrantov, dvaja zranení policajti a sedem zadržaných osôb.
Ľudia, ktorí prenikli až do snemovne, sa tam podľa prvých výsledkov vyšetrovania dostali po predložení falšovanej pozvánky na rokovanie. Boli prezlečení za stavbárov. Medzi nimi bol aj Luke Tomlison - hráč národného tímu póla a priateľ princov Williama a Harryho - a syn rockového speváka Bryana Ferryho Otis.
Tlač so značným úžasom pripomína, že naposledy sa nepovolaná osoba dostala do zasadacej sály snemovne 4. januára 1642. Vtedy to bol kráľ Karol I. so svojími ozbrojencami, ktorý sa neúspešne snažil zatknúť päť poslancov.
Bola to jedna z epizód mocenského boja medzi kráľom a parlamentom, ktorý sa skončil revolúciou a pre kráľa popravou.
Denníky píšu, že parlament, ktorý sa o bezpečnosť vo vnútri budovy stará sám a ktorého členovia spolurozhodujú o bezpečnostných opatreniach, bude musieť čeliť ťažko riešiteľnej dileme - ako zachovať tradičnú dostupnosť parlamentu a poslancov pre verejnosť a pritom správne čeliť bezpečnostným rizikám.
Podľa britských tradícií je v parlamente nielen verejná galéria v snemovniach - teraz opatrená pancierovým sklom - ale tiež sála neďaleko zasadacích miestností oboch snemovní, kam môže kedykoľvek prísť ktokoľvek a snažiť sa presvedčiť poslancov o svojom názore na veci verejné.
Pred vchodom, samozrejme, každého prehliadnu. Polícia preto upozorňuje, že kritika médií, že do parlamentu sa mohli dostať aj ozbrojení teroristi, je nemiestna.
Autor: JIŘÍ MAJSTR, čtk, Londýn