Britský parlament strážilo v stredu niekoľko stoviek policajtov. Demonštranti sa napriek tomu dostali až do rokovacej sály. FOTO - ČTK/AP |
Nemecký a poľský premiér hovoria, že to nie je problém. Odškodnenie však už poškodilo vzájomné vzťahyZdalo by sa, že pojem vojnové reparácie v Európe nájdeme už len v knihách dejepisu. Poľskí a nemeckí politici však robia v posledných týždňoch všetko pre to, aby ho vrátili do každodenného života. Požiadavky na odškodnenie z oboch strán sú síce nereálne, ale prvý výsledok už politické prestrelky majú: nemecko-poľské vzťahy ochladli.
Spor z minulosti ožil minulý piatok, keď poľský Sejm vyzval vládu, aby od Nemecka požadovala náhradu za vojnové škody. Autormi návrhu boli poslanci radikálných pravicových parlamentných zoskupení, no postoj Sejmu bol nakoniec jednomyseľný (len jeden poslanec sa hlasovania zdržal).
Uznesenie nevyvolalo vážne napätie len v poľsko-nemeckých vzťahoch, ale aj medzi Sejmom a vládou premiéra Marka Belku. Ten vyhlásil, že "vec nárokov v poľsko-nemeckých vzťahoch je raz a navždy uzatvorená". Podľa predsedu Sejmu Józefa Oleksyho nie je dobré, keď majú v takýchto záležitostiach vláda a parlament protichodný postoj.
Poliaci obviňujú Nemcov. Tvrdia, že uznesenie Sejmu by nevzniklo, keby radikálna spoločnosť Preussische Treuhand (Spoločnosť pre pruské nároky) a Zväz vyhnancov nehrozili Poľsku súdnymi procesmi a nežiadali odškodnenie za svoj majetok, ponechaný po vojne na poľských územiach.
Nemci dávajú zase vinu Poliakom. Podpredseda nemeckého Bundestagu Hermann Otto Solms tvrdí, že na nemeckej strane vzniesli požiadavky len združenia občanov. "V Nemecku nedalo žiadne zákonodarné grémium najavo, že by požiadavky vysídlencov podporovalo," povedal pre denník Die Welt a pripomenul vyhlásenie kancelára Gerharda Schrödera začiatkom augusta vo Varšave, v ktorom odmietol podporu všetkým odškodňovacím požiadavkám vysídlencov. Rovnako sa teraz kancelár vyjadril aj k požiadavke poľského Sejmu. "Je celkom jasné, že toto nie je rozhodnutie, ktoré by som považoval za správne a rozumné," povedal v stredu.
Začínajú však pribúdať aj zmierlivé hlasy. Skupina 70 nemeckých politikov a intelektuálov sa už zriekla nárokov na vrátenie svojho majetku. Jedným z nich je vroclavský rodák a predseda Bundestagu Wolfgang Thierse. A podpredseda nemeckého parlamentu Solms chce čo najrýchlejšie začať rokovať priamo s poľským parlamentom. "Priame rozhovory medzi parlamentmi by mohli pomôcť zmierniť debatu, ktorá sa dostala na príliš emocionálnu úroveň."
Nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung zverejnil k celej veci vlastnú karikatúru: v krčme pri pive sedia dvaja Nemci a jeden hovorí: "Tí Poliaci od nás požadujú 40 miliárd vojnových reparácií. Keď sa od toho odpočítajú všetky naše ukradnuté autá, tak by nám museli ešte doplatiť."
Autor: TOMASZ GRABIŃSKI, VroclavMIRIAM ZSILLEOVÁ