FOTO - ČTK
BRUSEL - Po skončení olympijských hier prišlo v Grécku na platenie účtov. Premiér Kostas Karamanlis cez víkend oznámil, že deficit gréckeho štátneho rozpočtu dosiahne v tomto roku 5,3 percenta hrubého domáceho produktu, čo je vysoko nad trojpercentným limitom Európskej únie.
"Krajina čelí akútnemu finančnému problému, ktorý už nemožno ďalej skrývať," povedal premiér Karamanlis. Premiér obvinil predchádzajúcu socialistickú vládu z banalizovania rozsahu "olympijského" problému. Vláda ešte nevydala správu o výške konečných nákladov, ale predpokladá sa, že suma presiahne sedem miliárd eur, a to najmä v dôsledku zvýšených nákladov na bezpečnosť počas olympiády a faktu, že výstavba mnohých športovísk trvala dlhšie, ako sa čakalo.
Predpokladá sa, že Atény vynaložili miliardu eur len na bezpečnosť, čo je takmer päťkrát viac, ako sa minulo v Sydney v roku 2000.
Pomer gréckeho dlhu k HDP - takisto jedno z kľúčových pravidiel EÚ - vyzerá ešte pochmúrnejšie. Jeho výška 112 percent celkového výkonu ekonomiky je takmer dvakrát vyššia, než je európsky strop.
Grécko sa však asi aj tak vyhne sankciám Európskej komisie, a to práve vďaka teraz navrhovaným reformám Paktu stability a rastu, ktorý definuje pravidlá hospodárenia štátov. Novo navrhované pravidlá majú zohľadňovať situáciu jednotlivých krajín pri určovaní, za aký dlhý čas musia znížiť svoj deficit pod trojpercentnú hranicu. V májovom interview pre internetovú stránku Euobserver grécky minister financií Jorgos Alogoskufis naznačil, že jeho ministerskí kolegovia majú pochopenie pre úlohu Grécka znížiť náklady na olympiádu. (tasr, reuters)