Vládne strany sa v Česku dohodli na znížení výdavkov budúceho štátneho rozpočtu. Aj potom však zostane vysoko mínusový. Ratingová agentúra Standard and Poor's nedávno práve pre zadlženosť zhoršila Česku ratingovú známku. Na snímke je premiér Stanislav Gross a minister obrany Karel Kühnl. FOTO - ČTK
PRAHA - Rozpočet Českej republiky bude v roku 2005 v mínuse 4,7 percenta z hrubého domáceho produktu. V stredu sa na tom dohodli lídri vládnej koalície. V porovnaní s aktuálnym rozpočtom budú české verejné financie o desatinu percenta úspornejšie. Na porovnanie schodok slovenského rozpočtu bude tento rok 3,9 percenta a v roku 2005 3,8 percenta vrátane nákladov na dôchodkovú reformu. O niečo rýchlejšie sa začne mínus v českom rozpočte znižovať v ďalších rokoch.
Podoba budúceho rozpočtu vznikla až na niekoľký pokus a zatiaľ má len formu dohody koaličných strán. Menším stranám sa v návrhu rozpočtu podarilo presadiť nižšie výdavky oproti návrhu ministerstva financií. To pôvodne navrhovalo o desať až 12 miliárd korún vyššie výdavky stanovené v tzv. konvergenčnom programe, v ktorom sa vláda zaviazala Európskej komisii na rozpočtový poriadok. Schodok je tak teraz o desať miliárd korún nižší oproti pôvodne plánovaným 94 miliardám korún.
Štát má ušetriť predovšetkým v sociálnej oblasti, ale škrtať sa bude aj v ďalších rozpočtových kapitolách. Podľa ministra financií Bohuslava Sobotku (ČSSD) sa budú výdavky znižovať zhruba v desiatich až 15 rozpočtových kapitolách. "Bolo by spravodlivé, aby sa šetrilo vo všetkých rezortoch," povedal podpredseda US-DEU František Pelc.
Aj keď sa pôvodne počítalo s tým, že by sa mohlo ušetriť až 8,5 miliardy korún zmrazením platov policajtov, ich príjmy sa do nového roku zvýšia tak, ako sa pôvodne plánovalo. Štruktúru výdavkov má upraviť ministerstvo financií a v nadchádzajúcich dňoch s návrhom oboznámiť ostatné rezorty. V utorok 21. septembra má rozpočet schvaľovať vláda. Zhodnúť sa musí tak, aby návrh stihla do konca mesiaca podoslať do snemovne. Koalícia si zatiaľ zachovala ambíciu splniť kritériá na prijatie európskej meny v roku 2008. To znamená, že deficit musí stlačiť do troch percent HDP. V roku 2007 má byť jeho hodnota 3,3 percenta, v roku 2006 3,6 percenta.
Štátny rozpočet v Česku prerokúva a schvaľuje len Poslanecká snemovňa. Senát o návrhu zákona o rozpočte nehlasuje. Ak snemovňa návrh zákona o rozpočte schváli, musí ho ešte podpísať prezident republiky. Doposiaľ sa nestalo, že by hlava štátu tento zákon nepodpísala. (čtk, r)
Najúspornejšie je Slovensko
(Prehľad rozpočtových plánov krajín V4)
Česko
Rok 2004 4,8 % HDP
Rok 2005 4,7 % HDP
Dlhodobý cieľ
Maastrichtské kritérium 3 % deficitu dosiahnuť v roku 2008
Maďarsko
Rok 2004 5 - 5,3 % HDP
Dlhodobý cieľ
Maastrichtské kritérium 3 % deficitu dosiahnuť v roku 2008
Poľsko
Rok 2004 5,6 %
Rok 2005 3,7 %
Dlhodobý cieľ
Plány s eurom Maastrichtské kritérium 3 % deficitu dosiahnuť v roku 2007
Slovensko
Rok 2004 3,9 %
Rok 2005 3,8 % (Vrátane nákladov na dôchodkovú reformu)
Dlhodobý cieľ
Maastrichtské kritérium 3 % deficitu dosiahnuť v roku 2007 za predpokladu, že sa do schodku započítajú aj náklady na dôchodkovú reformu. V takom prípade máme ambíciu prijať euro v roku 2009. V prípade nezapočítania nákladov by sa termíny posunuli o rok skôr.