BRATISLAVA - Prílev priamych zahraničných investícií si aj za prvý polrok tohto roku zachoval svoje tempo minulých rokov. Za prvých šesť mesiacov tohto roku Slovensko získalo priame zahraničné investície v celkovom objeme 19,88 miliardy korún. Pre porovnanie: za celý minulý rok to bolo 37,8 miliardy korún, čo je necelý dvojnásobok tohto polroka. Ku koncu júna sa tak Slovensko stalo konečnou pre 368 miliárd korún zahraničných investícií.
Väčšina z nich, vyše 15 miliárd, smerovala do podnikovej sféry, kde vynikala najmä priemyselná výroba (65,5 percenta). Pomerne veľký podiel smeroval do veľko- a maloobchodu, asi 30 percent. "V rámci samotného priemyslu obsadila prvé miesto výroba koksu, rafinovaných ropných produktov a jadrového paliva, čo súvisí s navýšením podielu maďarskej spoločnosti MOL v Slovnafte. Druhé miesto patrí výrobe motorových vozidiel, kde sa zrejme prejavuje výstavba automobilky PSA v Trnave," komentovala smerovanie investícií analytička ČSOB Silvia Čechovičová.
Po minulom roku, ktorý bol na bankový kapitál chudobný, vzrástol podiel investícií aj v tomto sektore na 4,8 miliardy. Pre porovnanie: v minulom roku do bánk prišla len 2-miliardová finančná injekcia.
V porovnaní s minulým rokom sa tento polrok mierne zmenila štruktúra investícií, keď podiel privatizačných príjmov poklesol. "Oproti minulému roku prišlo k poklesu privatizačných investícií, keďže sa dopredával len 10-percentný podiel v Slovenskej sporiteľni vo výške 2,9 miliardy," odôvodnila Čechovičová.
Napriek tomu, že prílev investícií zo zahraničia neustáva, smerovanie kapitálu stále nie je rovnomerné. "Pri pohľade na štruktúru vidíme, že Slovensku stále chýbajú investície do takých oblastí ako vývoj a výskum či nové info technológie, ktoré prinášajú i vyššiu pridanú hodnotu," upozornila analytička. "Za pozornosť stojí i to, že takmer všetky investície v tomto polroku smerovali do Bratislavského a Trnavského kraja. Opäť sa tak potvrdzuje to, že pre investorov je atraktívny skôr západ Slovenska a ostatné regióny zaostávajú," dodala.
Najväčšími investormi v tomto polroku boli Maďarsko a Rakúsko. V celkovom doteraz preinvestovanom objeme investícií si prvenstvo zachováva Nemecko a Holandsko.