Minister Rudolf Zajac musel včera pohroziť stiahnutím reformy len v jednom prípade.
FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ
BRATISLAVA - Celý deň rokovali poslanci zdravotníckeho výboru o troch reformných zákonoch ministra Rudolfa Zajaca. Pri štvrtom zákone rokovanie prerušili. Tri zákony odporučili parlamentu schváliť.
Zo šestice zákonov sú práve tieto tri najmenej konfliktné. Výborom prešiel zákon o rýchlej zdravotnej službe, zdravotnom poistení a zdravotnej starostlivosti.
Vážnejšia debata nastala pri štvrtom zákone v programe o rozsahu zdravotnej starostlivosti. Ján Bielik z KDH v nej podal pozmeňujúce návrhy týkajúce sa kategorizácie liekov a liečiv. Zajac povedal, že ak výborom prejdú, zákon stiahne.
Bielik navrhoval, aby sa kategorizácia liekov a liečiv diala ako správne konanie. Poslanci jeho návrh nepodporili. Bielik podal ešte ďalší blok 30 pozmeňovacích návrhov, podľa neho ide o technické vylepšenia zákona. Minister Zajac povedal, že k tomu sa nevie vyjadriť, výbor rokovanie prerušil.
Inak však hlasovanie a diskusia najmä k prvým trom zákonom prebiehali hladko. Tibor Bastrnák z SMK povedal, že poslanci zatiaľ urobili zmeny skôr kozmetického charakteru. "Možno, že vážna diskusia už nebude, tá prebiehala v posledných troch mesiacoch," dodal Bastrnák.
Pavol Paška zo Smeru upozornil, že pozmeňovacie návrhy, ktoré včera dostali, sú už len torzom tých pôvodných. "Koaliční poslanci sa dohodli s ministrom na nových návrhoch, svoje pôvodné dnes stiahli. Myslím si, že sa to vráti v pléne," povedal.
Najvážnejšia zmena, ktorú výbor schválil, je výška poistného, ktoré platí štát za deti a dôchodcov. Pôvodný návrh hovoril o štyroch percentách z priemernej mzdy, šéf výbor Ján Bielik z KDH navrhol päť percent. Ide o zvýšenie asi o päť miliárd.
Výbor tiež znížil poistné, ktoré odvádzajú zdravotne postihnutí zo 7 na 6,3 percenta z vymeriavacieho základu. Pozmeňovacie návrhy podporovala aj opozícia, vraj preto, lebo ak reforma "nedajbože" prejde, aby sa do nej dostali aspoň takéto zmeny.
V návrhoch ešte prešlo, aby preventívnu prehliadku u telovýchovného lekára hradila poisťovňa na 50 percent.
Výbor bude v rokovaní pokračovať dnes.
Na zdravotníckom výbore bolo plno lekárov
Rokovanie zdravotníckeho výboru sa začalo rozpačito. Pred miestnosťou výboru sa zhromaždilo asi 40 odborníkov z celého Slovenska. Medzi nimi boli lekári, ktorí pomáhali tvoriť reformné zákony, alebo reformu podporujú.
Riaditeľ košickej fakultnej nemocnice Robert Roland povedal, že sa mu do Bratislavy oplatilo prísť, lebo "ide o najdôležitejšie zasadnutie výboru".
Počet ľudí zďaleka prevyšoval kapacitu miestnosti. Predseda výboru Ján Bielik sa nakoniec rozhodol kvôli "vyhovujúcejšiemu pracovnému prostrediu" zasadnutie preložiť do zasadačky.
Hneď v úvode poslanec za HZDS Milan Urbáni a Pavol Paška zo Smeru protestovali, že výsledné znenia pozmeňujúcich návrhov dostala opozícia až na poslednú chvíľu. "Nie som žiaden Matej Bel, aby som bol schopný v priebehu desiatich minút reagovať," povedal Paška.
Z výboru neskôr odišiel Milan Urbáni. Keď poslanci nezahlasovali za jeho návrh, aby licencie poskytovateľom vydávali župy, a nie stavovské komory, vstal a rozlúčil sa so slovami: "Budujte tu socializmus." (dro)
S reformou ministra Zajaca nesúhlasí takmer 70 percent ľudí
BRATISLAVA - S reformou zdravotníctva z dielne ministra Rudolfa Zajaca nesúhlasí 69,6 percenta občanov, súhlasí s ňou 13, 4 percenta.
Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý uskutočnila agentúra MVK na vzorke 1109 respondentov v čase od 31. augusta do 6. septembra.
Za zdravotnícke služby nie je ochotných priplácať 34,9 percenta občanov, 44 percent nie je schopných platiť viac ako doteraz. Priplácať je ochotných 15,6 percenta opýtaných, ak by sa tým zvýšila kvalita služieb v zdravotníctve.
So zvyšovaním platieb za zdravotné poistenie, ako sa to navrhuje v zákone o zdravotnom poistení, nesúhlasí 82,5 percenta občanov.
S premenou dnešných verejnoprávnych zdravotných poisťovní na súkromné akciové spoločnosti súhlasí 8,2 percenta občanov, nesúhlasí 74,8 percenta obyvateľov. (tasr)