Julia Nesterenková z Bieloruska (č. 6), víťazka finále olympijského šprintu na 100 metrov v Aténach. FOTO TASR/AP |
VARŠAVA, BRATISLAVA - Senzačná víťazka ženského šprintu na nedávnej olympiáde Julia Nesterenková dopovala. Pred dvoma rokmi jej v Poľsku zistili užitie zakázanej anabolickej látky clenbuterol, ale za pozitívny dopingový test ju Bielorusi nepotrestali. Odhalil to vo varšavskom denníku Tempo renomovaný poľský atletický novinár Maciej Petruczenko.
Dvadsaťpäťročná rodáčka z Brestu mala do tejto jari na 100 m osobný rekord 11,29 s. V lete sa však Julia čarovne zlepšila takmer o štyri desatiny: olympijské semifinále zabehla za 10,92. Vo finále Nesterenková časom o stotinku slabším prerušila dvadsaťročnú sériu triumfov Američaniek. "Verím v Boha - videl moje úsilie a pomohol mi," vyhlásila Bieloruska v Aténach.
"Nevedno, ako sa málo známej bieloruskej šprintérke podarilo na olympiáde zdolať rýchlonohé Jamajčanky, ale je absolútne isté, že dva roky predtým jej v Poľsku zistili zakázaný doping," napísal Petruczenko v článku Tajomný pohon. Nesterenková ešte pod dievčenským menom Barcevičová hosťovala 25. mája 2002 za klub AZS Biala Podlaska v poľskej lige. Body, ktoré získala za víťazstvo na 100 m za 11,39, však klubu dodatočne odňali. Bieloruska mala totiž pozitívny dopingový test na clenbuterol, anabolický steroid, ktorý svojho času zistili aj nemeckej šprintérskej hviezde Katrin Krabbeovej.
"My sme vyčerpali možnosti tým, že sme jej zakázali štartovať na našom území," tvrdí šéfka poľskej atletiky Irena Szewinska. Dištanc jej mal udeliť Bieloruský atletický zväz - ale odmietol. Podľa Dariusza Blachnia, sekretára Poľského antidopingového výboru, z Minska poslali do Varšavy vyjadrenie, že atlétka dostala pred štartom lieky na bližšie necharakterizovanú chorobu, a tým prípad uzavreli.
Šéf svetovej atletiky Lamine Diack sa o tom dozvedel až v nedeľu v Berlíne od poľských novinárov. "Ak boli antidopingové analýzy uskutočnené v zhode s procedúrou, môže to byť dôvod na disciplinárne konanie. V oblasti dopingu sa skončili žarty," cituje jeho slová denník Przeglad Sportowy. "Nemienim tolerovať akékoľvek priestupky, bez ohľadu na to, z akej krajiny je atlét, ktorý sa previnil."
O Nesterenkovej utajenom dopingu v utorok informovali už aj svetové agentúry. Bieloruske však pravdepodobne neodoberú zlatú olympijskú medailu. Ba asi ju ani nepotrestajú. Varšavské laboratórium, v ktorom jej vzorku analyzovali, totiž nemá oficiálny certifikát Svetovej antidopingovej agentúry. Už tri roky sa oň uchádza a Poliaci sa nádejajú, že ho dostane v rozpätí mesiaca.
Podľa denníka Tempo je B-vzorka bieloruskej šprintérky z leta 2002 zachovaná a kedykoľvek ju možno podrobiť analýze v ktoromkoľvek z troch desiatok akreditovaných laboratórií. "Naše predpisy vyžadujú, aby boli obe analýzy vykonané v akreditovaných laboratóriách. Inak nie je možné prípad rozbaliť," vyhlásil však hovorca Medzinárodnej atletickej federácie Nick Davies pre agentúru SID.
Svetová federácia je v boji proti dopingu málo vieryhodná, tvrdia poľské médiá. Pripomínajú, že pred časom ututlala dopingové prípady dvoch atletických hviezd - Merlene Otteyovej a Javiera Sotomayora. Navyše, dodáva Tempo, generálny sekretár IAAF Maďar István Gyulai ako jediný dodnes bráni svojho krajana diskára Roberta Fazekasa, ktorého po zisku zlatej olympijskej medaily nachytali pri podvode.
V Aténach diskvalifikovali troch atletických olympijských šampiónov: okrem Fazekasa ešte jeho krajana kladivára Annusa a ruskú guliarku Korženenkovú. Bieloruskú šprintérku Nesterenkovú asi nestihne ich osud, ale poľské zistenie ju k nim priraďuje. Vydáva tiež svedectvo o postoji k dopingu v Bielorusku, kde národnému olympijskému výboru šéfuje sám prezident krajiny Aleksander Lukašenko.