ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK
BRATISLAVA - Bezpečnosť bankomatov na Slovensku je porovnateľná s krajinami západnej Európy. Medzinárodné kartové asociácie sa riadia prísnymi kritériami, ktorým musí zodpovedať bezpečnosť bankomatov. "V súčasnosti používaná technológia a kryptovanie správ prakticky neumožňuje podvodníkom dešifrovať transakčné údaje z bankomatov," tvrdí hovorca Poštovej banky Ján Onda.
Keď zlodeji nedokážu z bankomatu získať peniaze podvodom, používajú hrubú silu. Posledný medializovaný prípad sa stal v Česku, kde zlodeji nacúvali do výlohy a na nákladnom aute si odniesli celý bankomat. "Je možné, že k pokusom o vykrádanie bankomatov s ich následným poškodením dochádza, zatiaľ však žiadny takýto prípad nebol polícii nahlásený," tvrdí Vladimír Gemela z Prezídia policajného zboru. Takéto informácie by podľa neho mohli poskytnúť banky.
"Bankomaty majú zabudované zariadenia limitujúce riziko zneužitia. Nestretli sme sa s prípadmi útokov na bankomat, kde by páchateľovi išlo o zhromažďovanie údajov," tvrdí hovorkyňa sporiteľne Eva Guttlerová. Každá banka si svoje bankomaty pravidelne kontroluje. Na mnohých miestach zvyšuje bezpečnosť bankomatov zabudovanými kamerovými systémami.
Rastúci trend zaznamenáva polícia pri platobných kartách. V prvom polroku 2003 bolo spáchaných 98 takýchto trestných činov, v prvom polroku 2004 to bolo už 127 prípadov. Polícia objasní približne tridsať percent takejto trestnej činnosti.
Najčastejšie policajti zachytia prípady výberov peňazí z bankomatu a platby za rôzne služby či nákup tovaru ukradnutými kartami a vyrobenými falzifikátmi kariet. "K ukradnutiu kariet dochádza najčastejšie pre nepozornosť poškodených ľudí, ktorí majú často uloženú platobnú kartu s dokladmi totožnosti a PIN kódom k platobnej karte," uviedol Gemela.
K výrobe falošnej karty je potrebné mať údaje z originálnej karty, vysvetľuje Gemela. Nevylúčil ani nepotvrdil možnosť, že ku kopírovaniu údajov z magnetickej pásky platobnej karty dochádza pri platení v zariadeniach, kde ju majiteľ stratí z dohľadu, ako napríklad v reštaurácii.
Polícia prešetrovala aj prípad takzvanej albánskej slučky, keď do otvoru pre platobnú kartu vložia plastikový pásik, ten kartu zadrží v bankomate a nedovolí vykonať operáciu, vysvetľuje Gemela. Zlodej po odchode klienta vytiahne pásik aj s kartou. Táto forma trestnej činnosti sa podľa vyjadrení polície už niekoľko rokov na Slovensku nevyskytla.
ADRIANA PRIKRYLOVÁ