Agentúra Trip v Zakopanom ponúka ako jeden z ťahákov aj návštevu slovenskej rómskej osady. Keď autobus prechádza cez Žehru, turisti nevystúpia, pozerajú sa len spoza skiel. FOTO SME - RICHARD FILIPKO
Poľské cestovné kancelárie z prihraničných miest ponúkajú niekoľko druhov zájazdov na Slovensko. Okrem poznávacích, v ktorých programe je aj rómska osada, ponúkajú návštevy jaskýň, akvaparkov, termálnych kúpalísk. Ceny sú od 25 do 49 zlotých.
Slovensko ponúka každá cestovka v Zakopanom, nápisy Slowacja sú aj na tabuľkách so šípkami na domoch, ktoré ukazujú cestu k agentúram, na stromoch sú popribíjané letáky s odtrhávacími telefónnymi číslami.
Na parkovisku pri Spišskom hrade vyberač parkovného hovorí, že na Rómov sa radi chodia pozerať aj Slovinci. Primátor neďalekých Spišských Vlachov Ladislav Šterbinský o tom nevie, podobne ani zamestnankyňa Obecného úradu v Žehre, ku ktorej patrí rómska osada za kopcom, kam sa chodia pozerať zahraniční turisti.
Pastier kráv na lúke pri ceste za Žehrou však o zájazdoch, ktoré sa chodia pozerať na osadu, vie. "Často pasiem pri ceste. Turisti sa chodia pozrieť do kostola do Žehry a potom zatočia k rómskym chatrčiam. Už sa stalo, že aj úplne zastali a fotili si z okien. Niekedy nevidím autobus s turistami aj celý deň, niekedy ich je aj desať," hovorí.
Turisti vidia chudobu aj paneláky
Rómsku osadu vidia turisti, keď prechádzajú okolo Spišského hradu. Asi tri kilometre pod hradom je časť Dobrá Vôľa, kde je niekoľko panelákov s rómskymi obyvateľmi. Neďaleko sú nové prízemné byty postavené v rámci sociálneho programu. Pár metrov za nimi na druhej strane cesty v kopci pozostatky niekdajšej veľkej rómskej osady. V pár chalupách, ktoré sprievodcovia ukazujú turistom, býva niekoľko desiatok ľudí.
Chlapík so sekerou pribíja do chatrče klinec. Okolo je plno detí. Keď vidia, že dolu na ceste zastavuje auto, rozbehnú sa k nemu. "Cukrík, dajte mi cukrík," kričia jedno cez druhé. Keď dostanú odpoveď, že cukrík nie je, ukazujú na obal mokrých vreckoviek: "Aha, a tam je čo! Cukrík!" K deťom prichádza matka a pýta desať korún alebo aspoň tie vlhké vreckovky deťom do školy.
Matka hovorí, že zahraničné autobusy chodia po ceste okolo ich chatrčí často, ale ľudia sa pozerajú iba z autobusov. Tie sa po kratučkej zastávke pohnú ďalej a kilometer za osadou už turisti vidia zospodu Spišský hrad.
V novom sociálnom byte v Žehre býva aj Cyril Dunka. Jediný z miestnych Rómov, ktorý má prácu - robí asistenta učiteľa v Spišských Vlachoch. Ešte predvlani býval v rovnakej chatrči v protiľahlej osade, na ktorú sa chodia turisti pozerať.
"Videl som, že chodia okolo zahraničné autobusy. Turisti kývajú deťom, zdravia ich, ale zatiaľ som ešte nevidel autobus, ktorý by zastavil a turisti by vyšli von. Nikto sa nikdy nepýtal, ako to je s osadou, sídliskom. Nemajú zvyk ani zastaviť, iba spomalia, kývajú, fotia. Chodia sa pozrieť na Kostol svätého ducha do Žehry a potom prechádzajú okolo osady. Majú to ako atrakciu," hovorí Dunka. Chatrčí v osade už nie je tak veľa ako kedysi. "Starú osadu chceme pomaličky zlikvidovať."
Splnomocnenkyňa je prekvapená
Splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Klára Orgovánová nevedela, že zahraničných turistov zaujímajú rómske osady, a je prekvapená, že cestovné kancelárie ponúkajú takýto bod programu. Povedala, že napríklad v Egypte ponúkajú cestovky výlety, na ktorých navštívia aj príbytky beduínov.
"Ak berú Rómov ako špecifickú komunitu na Slovensku, možno je to turisticky zaujímavé. Lenže beduíni v Egypte súhlasia, že budú súčasťou turistickej atrakcie, takže je to iné ako u nás. Beduíni ponúkajú placky, svoje výrobky a je to v poriadku. No keď sa zahraniční turisti prídu na našich Rómov iba pozrieť z autobusu a Rómovia o tom nevedia alebo nič svoje neprezentujú, nie je to v poriadku," hovorí Orgovánová.