V čase znižujúcich sa úrokov v bankách hľadajú ľudia nové možnosti investovania svojich voľných finančných prostriedkov. Aj z tohto dôvodu sa stávajú stále populárnejšími podielové fondy. Ponúkajú rozumnú mieru rizika, rýchly prístup k peniazom a možnosť získať vyššie výnosy ako na termínovaných účtoch. Nezabudnite však, že tak ako pri miešaných nápojoch aj pri fondoch je dôležité, z čoho sú "namiešané", teda aké majú zloženie. Pri zlom zložení vás môže rovnako ako z drinkov pobolievať hlava a môžu vám veľmi znepríjemniť život.
Ak ste sa ešte nestretli s pojmom podielové fondy, skúsime vám ich priblížiť. Zjednodušene by sa dalo povedať, že skupina ľudí sa rozhodne spoločne investovať prostredníctvom správcovskej spoločnosti. A aký majú na to dôvod? Pokiaľ by chceli investovať každý samostatne, museli by mať k dispozícii veľký objem peňazí, rádovo v miliónoch, a museli by sa dokonale orientovať na finančnom trhu, aby si vybrali tie správne investície, ktoré by priniesli požadovaný zisk. To nie je také jednoduché a preto sami uznáte, že pohodlnejšie je zveriť svoje peniaze spoločnosti, ktorá má na to všetky prostriedky a dokáže sa o ne postarať.
Z malých finančných čiastok, ktoré by nemalo význam investovať samostatne vznikne veľký objem peňazí, ktoré spoločnosť investuje do cenných papierov, obligácií, štátnych dlhopisov, pokladničných poukážok, podielových listov správcovských spoločností alebo iných nástrojov peňažného trhu. Každý investor dostane za svoju investíciu príslušný počet podielových listov, ktoré reprezentujú vlastnícke práva investora, tzv. po-dielnika. Počet podielnikov a tým ani vydaných (emitovaných) podielových listov nie je obmedzený, zo zákona však vyplýva, že minimálna čistá hodnota majetku v otvorenom podielovom fonde je 50 miliónov Sk.
Podielový list je cenný papier, ktorý emituje správcovská spoločnosť. Jeho prostredníctvom sa investor zúčastňuje na všetkých obchodoch, ktoré podielový fond uskutoční. Podľa počtu podielových listov je investor vlastníkom primeranej časti majetku podielového fondu a tým mu prislúcha aj primeraný zisk, resp. strata z týchto obchodov. Platí však, že podielnik nemá právo ovplyvňovať rozhodovanie správcovskej spoločnosti, výber jednotlivých investícií je výhradne v jej kompetencii. Oblasti, kam spoločnosť investuje, sú stanovené v štatúte podielového fondu a v predajnom prospekte. V novom zákone o kolektívnom investovaní, ktorý platí od decembra minulého roku, je novinkou, že spoločnosť okrem týchto dokumentov musí dať investorom k dispozícii aj zjednodušený predajný prospekt, ktorý musí byť zostavený a štruktúrovaný tak, aby bol ľahko zrozumiteľný aj pre priemerného investora. Malo by byť samozrejmé, že pred investovaním sa s obsahom týchto dokumentov oboznámite, porozumiete im a podpisom pri investovaní odsúhlasíte zameranie daného fondu.
Podielový fond nie je právnickou osobou. Majetok, ktorým disponuje je oddelený od majetku správcovskej spoločnosti. Správcovská spoločnosť a podielové fondy môžu vzniknúť len na základe povolení podľa zákona, tzn. licenciu na činnosť správcovská spoločnosť získava od Úradu pre finančný trh a povolenie na vytvorenie podielového fondu je možné udeliť správcovskej spoločnosti až po jej vzniku.
Podielové fondy sa delia na niekoľko základných skupín:
- Fondy peňažného trhu
- Dlhopisové fondy
- Akciové fondy
- Zmiešané fondy
- Fondy fondov
- Zaistené fondy
Dnes môžete investovať do podielových fondov aj malé sumy rádovo v tisíc korunách, závisí to hlavne od správcovskej spoločnosti a od typu podielového fondu. Peniaze potom fond investuje najmä v závislosti od zvolenej investičnej stratégie. Všeobecne sa dá povedať, že akciový fond investuje najmä do akcií, dlhopisový do štátnych a podnikových dlhopisov a podobne.
Najväčšou výhodou podielových fondov v súčasnosti sú zaujímavé výnosy, ktoré poskytujú. Okrem stavebného sporenia len ťažko nájdu drobní investori vhodnejšiu príležitosť, ako zhodnotiť svoje voľné finančné prostriedky. (lusy)