Privatizačná komisia za víťaza tendra síce označila Enel, minister Rusko však v privatizácii ešte môže zamiešať karty, ak na schválenie vlády odporučí iného investora. FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Vyhlásením najlepšej ponuky na kúpu väčšinového podielu Slovenských elektrární privatizačnou komisiou spor o celý tender neutíchol. O jeho transparentnosť sa obáva koaličný partner SMK, výber víťaza neschvaľujú slovenskí podnikatelia a fair play súťaže spochybnili niektoré médiá.
Vládna SMK už vyhlásila, že sa pred definitívnym hlasovaním za nového vlastníka elektrární bude chcieť ešte vrátiť k tomu, ako o dostavbe komunikoval s účastníkmi tendra Rusko. Hoci už vyhlásil, že dostavať Mochovce chcú všetci, ich ponuky obsahujú len prísľub, že vypracujú svoju štúdiu o výhodnosti dostavby.
"Chceme vedieť, v akej polohe bola táto podmienka dostavby Mochoviec investorom podaná a ako mohla potom celý tender aj deformovať," povedal v nedeľnej diskusnej relácii televízie JOJ podpredseda vlády Pál Csáky. Podľa neho má stále platiť uznesenie vlády spred niekoľkých rokov, že dostavba Mochoviec je možná len bez štátnych peňazí a bez ďalších štátnych nepriamych podpôr. Ak by minister Rusko investorov na to nejako zaväzoval, tak je aj toto podľa Csákyho nepriama podpora dostavby.
Csáky neschvaľuje ani to, že Ruskova ANO podporila opozíciu pri presadení parlamentného uznesenia, ktoré má vládu zaväzovať k realizácii krokov vedúcich k rozšíreniu kapacít Mochoviec. Vidí za tým presadzovanie straníckych záujmov a lobing.
Poslanec za Slobodné fórum a bývalý Ruskov stranícky kolega Branislav Opaterný pripomenul netransparentnosť privatizácie elektrární. Rusko mal podľa neho zverejniť podmienky tendra. Opaterný tvrdí, že Rusko si v privatizačnej komisii zabezpečil deväť spriaznených ľudí.
Podpredseda KDH Július Brocka v relácii STV O päť minút dvanásť spochybnil účel privatizácie, ak by sa predali elektrárne štátnej spoločnosti, akou Enel je.
S výberom investora nesúhlasí ani združenie najväčších slovenských zamestnávateľov Klub 500. Za najvýhodnejšieho partnera pre elektrárne považujú český ČEZ a vyzývajú Ruska, aby vláde odporučil práve túto spoločnosť.
Denník Pravda zasa vyslovil podozrenie, že spoločnosť Enel o svojom víťazstve vedela vopred. Poradca spoločnosti ČEZ povedal, že Enel mal informácie, čo má do finančnej časti ponuky zahrnúť.
Komisia spolu s poradcom, spoločnosťou PriceWaterhouse Coopers v piatok ako najvýhodnejšiu odporučila ponuku talianskej spoločnosti Enel. Za prvého rezervného strategického investora elektrární označila firmu ČEZ, za druhého Inter RAO UES. Poradie bude posudzovať minister hospodárstva Pavol Rusko, ktorý návrh na definitívneho kupca 66 percent elektrární dá na schválenie vlády. Rusko však pripustil, že rozhodnutie komisie pre neho nie je záväzné a jeho návrh sa môže líšiť. K piatkovému rozhodnutiu sa však odmieta vyjadriť.
Podľa privatizačného poradcu Petra Mitku z PriceWaterhouse Coopers sú argumenty na akceptovanie ponuky Enelu také silné, že nepredpokladá, že by vláda využila svoju právomoc akceptovať aj inú ako komisiou odporučenú ponuku.
(tc, tasr)
Kto je Enel
za 66 percent Slovenských elektrární ponúkol 840 miliónov eur (33,6 miliardy korún) do tendra o elektrárne vstúpil dodatočne väčšinu podniku vlastní štát Základné informácie o podniku
Inštalovaný výkon 39 000 MW
Výroba elektrickej energie 137 794 GWh
Celkové výnosy 31,317 mil euro
Čistý zisk 2,509 mil eur
Rating S&P A+/A-1 negatívny
údaje sú za rok 2003