Študentom sa dnes už často oplatí nájsť si prenájom, než bývať na internáte, lebo ceny sa k sebe priblížili a prenájom býva pritom často podstatne kvalitnejší.
FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Potom, čo v posledných mesiacoch klesali ceny bytov, v niektorých lokalitách klesajú už aj ceny za ich prenájom. Súvisí to i s tým, že na trhu sa zvýšila ponuka.
Študentom sa dokonca dnes už často oplatí nájsť si prenájom, namiesto bývania na internáte, lebo ceny sa k sebe priblížili a prenájom je neraz podstatne kvalitnejší.
Maklér z realitnej kancelárie AAA-real Václav Chochol zdôvodňuje vyššiu ponuku bytov na prenájom tým, že vlani sa skončila možnosť dostať hypotekárny úver na nešpecifikovanú nehnuteľnosť. "Mnohí ľudia využili poslednú možnosť a kúpili takto byt, v ktorom však zatiaľ nechcú bývať, a rozhodli sa ho prenajímať," povedal.
Ďalším dôvodom poklesu cien je to, že po vstupe do Európskej únie sa ukázalo, že očakávania majiteľov bytov, že ceny pôjdu hore, boli nerealistické. Mnohí už pochopili, že ak chcú svoje byty prenajať, musia ísť s cenou dole. Makléri tvrdia, že niektorých zákazníkov musia stále presviedčať, aby znížili cenu, lebo inak nenájdu záujemcov.
Maklér Richard Bukovinský z 1. ľudovej realitnej kancelárie vraví, že ceny sa v poslednom období zvyšujú, len ak sa zvýšia náklady. Vo výške prenájmu sa tak odráža vyššia cena elektriny či plynu.
Cena bytov závisí predovšetkým od jeho kvality a miesta. Za nové alebo zrekonštruované byty v centre Bratislave sa platí aj niekoľkonásobne viac ako za nezrekonštruované byty v malých mestách.
Pre mnohých ľudí by vyšlo lacnejšie, ak by si byt kúpili, ako keď ho majú len prenajatý. Podľa realitných maklérov to však nerobia, pretože slovenské banky sú stále veľmi prísne pri posudzovaní žiadateľov o úver. Navyše, veľa ľudí nie je ochotných zaviazať sa až na 30 rokov, že budú splácať pôžičku a bývať stále v tom istom byte.
PETER CSERNÁK