BRATISLAVA - Minister spravodlivosti Daniel Lipšic chce, aby vláda podala na Ústavný súd návrh na posúdenie súladu antidiskriminačného zákona s ústavou. Musí získať súhlas vlády a stihol už predložiť návrh tak, aby sa ním ministri mohli zaoberať na budúci týždeň.
Spornou je časť zákona, ktorá pripúšťa zvláštnu pomoc napríklad rómskym deťom na vyrovnanie ich hendikepu. Zákon umožňuje "prijať osobitné vyrovnávacie opatrenia na zabránenie znevýhodnenia súvisiaceho s rasovým pôvodom alebo etnickým pôvodom". Lipšic to považuje za pozitívnu diskrimináciu, ktorá nie je podľa neho v súlade s ústavou.
Táto veta pôvodne nebola vo vládnom návrhu antidiskriminačného zákona, lebo ministri s ňou nesúhlasili. Dostala sa tam ako výsledok pozmeňovacieho návrhu Edit Bauer z SMK, ktorá argumentovala aj smernicami Európskej únie. V parlamente jej návrh prešiel aj s podporou koaličných strán s výnimkou KDH.
Minister Lipšic navrhuje, aby sa Ústavný súd vyslovil, že sporná časť zákona "nie je v súlade s princípom právnej istoty ako súčasti princípu právneho štátu, a nie je v súlade so zákazom zvýhodňovania na základe rasy alebo etnickej príslušnosti".
Pri diskusii o zákone bol na Lipšicovej strane aj minister sociálnych vecí Ľudovít Kaník. Odmietol akúkoľvek formu pozitívnej diskriminácie na základe etnického a rasového pôvodu. "Ide o typické socialistické a ľavicové riešenie, ktoré je motivované snahami o sociálne inžinierstvo," vyhlásil vtedy.
Mnohí poslanci majú iný názor ako vláda, aj preto hlasovali za návrh Edit Bauer a zákon pozmenili. "Bolo to správne rozhodnutie parlamentu," tvrdí Jozef Heriban z ANO. Nemyslí si, že by mohol dať Ústavný súd Lipšicovi za pravdu. Ustanovenie zákona o vyrovnávacích opatreniach má podľa neho pomôcť najmä Rómom. "Je správne, keď v špeciálnych prípadoch môžeme použiť metódy, ktoré pomôžu rómskym deťom vyrovnať hendikep," dodal.
Návrh získal podporu aj v opozícii. "V niektorých odôvodnených prípadoch je potrebné pomôcť postaviť ľudí na nohy," myslí si Róbert Madej zo Smeru. (rp)