
Ôsmeho marca sa zakaždým opakuje ten istý mocenský rituál. Muži si nechajú nastúpiť ženy do radu, darujú im kvet či bonboniéru, povedia im zopár lichotivých slov, poľutujú ich, že majú ťažký život, sľúbia, že sa im ho pokúsia uľahčiť. Agentúry vychrlia štatistiky o počtoch mužmi týraných, unášaných, predávaných, ponižovaných a znásilňovaných žien. Dojatí politici pod dojmom týchto správ sľúbia, že sa pomknú, aby v laviciach v parlamente a vo vláde ostali nejaké miesta aj pre kolegyne.
Väčšina mocenských rituálov kladie dôraz na demonštráciu sily a nezraniteľnosti, majú vyvolať strach, obdiv a niekedy aj lásku k nositeľom moci. MDŽ je výnimkou, lebo muži v tento deň demonštrujú vôľu svoju moc oslabiť. Dávajú ženám dary a zdanlivo tak priznávajú svoju vinu na ich nešťastnom údele. Nič to však nemení na tom, že aj tento rituál, tak ako všetky ostatné, slúži len na udržanie pôvodného stavu.
Muži sa správajú v tomto prípade logicky, lebo v skutočnosti sa patriarchálneho modelu vzdať nechcú. Ak sa však na mocenskom rituále zúčastňujú ženy, znamená to, že aj ony si želajú, aby tento model fungoval naďalej.
Toto zdanlivo nelogické správanie sa žien môže mať svoj hlbší zmysel. Patriarchálny model našej civilizácie sa totiž už dlhší čas rozpadá a nijaké mocenské rituály ho nezachránia. Rozpadá sa však nie preto, že ženy sú v ňom čoraz úspešnejšie, ani preto, že nadvláda mužov je čoraz menej efektívna. Rozpadá sa, lebo sa začína vytrácať jeho podstatná esencia – a tou je mužnosť.
Ženy cítia, že muži sú čoraz menej mužní, hoci fyzicky sú nimi naďalej. Lenže z ich duší sa vytráca zmysel pre česť, vytráca sa z nich odvaha a najmä sebaúcta. A to sa netýka len slovenských politikov, u ktorých neschopnosť sebaúcty vykorenil ešte minulý režim. Úbytok mužnosti je jav všeobecný a priamo súvisí so zmenami v posledných desaťročiach.
Čo si majú v takejto situácii počať ženy, ktoré sa nechcú zmieriť s predstavou, že sa končí éra mužných mužov? Rozhodnú sa predlžovať ilúziu o patriarchálnom modeli, kým sa dá. Prijímajú od mužov dary a zúčastňujú sa na mocenskom rituále, aby demonštrovali svoju túžbu po mužnosti. A so smútkom si hovoria, že už ani ten ôsmy marec nie je tým, čo býval.
MARTIN M. ŠIMEČKA