BRATISLAVA - Slovensko bolo vlani najreformnejšou krajinou sveta v oblasti zlepšovania podnikateľského prostredia. Takto ho označila analýza Svetovej banky a zaradila medzi ekonomiky, ktoré najviac vychádzajú podnikateľom v ústrety. Slovensko sa v tomto rebríčku zaradilo na 18. miesto a spolu s Litvou sa do prvej dvadsiatky krajín zaradilo ako jediné spomedzi nových členských štátov Európskej únie.
"Slovensko zaznamenalo najväčší pokrok zo všetkých krajín v znižovaní nákladov na začiatok podnikania," konštatoval riaditeľ Svetovej banky pre strednú Európu a pobaltské štáty Roger Grawe. Čas potrebný na založenie firmy alebo živnosti sa síce vlani skrátil na 52 dní z 89 dní v roku 2001, ale k ideálnym dvom dňom, ktoré stačia na štart podnikania v Austrálii, máme ešte ďaleko.
Významný krok vpred Slovensko urobilo aj znížením nákladov na prepúšťanie, čím sa zvýšila flexibilita zamestnávania. Pozitívne Svetová banka hodnotí zmeny v pracovnom práve a zlepšenie úverových možností pre firmy. "Slabšími oblasťami sú oblasti spojené s vynútiteľnosťou zmlúv a nákladov s tým spojených, ako napríklad s konkurzným konaním," upozornil Grawe.
Svoje postavenie si podľa Grawa Slovensko udrží aj v budúcom roku, keď Svetová banka rozšíri kategórie hodnotenia o oblasť zdaňovania. "Slovensku sa už dnes darí tieto oblasti reformovať," tvrdí. Dobré podnikateľské prostredie považuje za faktor, ktorý môže prispieť dodatočnému rastu ekonomiky ročne o 2,2 až 2,5 percenta.
Nálada medzi podnikateľmi, ktorých oslovil denník SME, však nenasvedčuje, že by sa podnikanie na Slovensku zlepšovalo takým tempom, ako tvrdí Svetová banka.
"Vo vzťahu k úradom stále cítiť bezmocnosť. Často rozhodujú nekompetentní úradníci, ktorí proces zámerne predlžujú," hovorí podnikateľ, ktorý nechcel byť menovaný. V biznise sa pohybuje už desať rokov. "Časté kontroly slúžia doslova ako šikana malých a stredných podnikateľov. Ak chceme mať pokoj, nevyhneme sa úplatkom, na čo úradníci doslova čakajú," priznáva. "Pritom veľké podniky, kde sú najväčšie daňové nedoplatky a úniky, kontroly obchádzajú. Vybúria sa potom na nás," dodal. Podľa neho sú praktiky korupcie a klientelizmu v podnikaní na Slovensku veľmi časté. (tc)
Čo treba zlepšiť?
- súdne konania,
- funkčný úverový informačný register,
- konkurzné právo.
Firemné raje
- Nový Zéland
- USA
- Singapur
- Hongkong, Čína
- Austrália
- Nórsko
- Veľká Británia
- Kanada
- Švédsko
- Japonsko
- Švajčiarsko
- Dánsko
- Holandsko
- Fínsko
- Írsko
- Belgicko
- Litva
- Slovensko
- Botswana
- Thajsko
Zdroj: Svetová banka