Ako zubárska štvrť vyzerá aj jedna časť mestečka Mosonmagyaróvár (asi 25 km od Bratislavy). Zubár má ambulanciu azda v každom piatom dome. "Niektoré štvrte v maďarských mestečkách sú vyslovene vybudované na takejto báze. Tam to urobili brutálne - vyslovene dentálna turistika. Vydávajú letáky, distribuujú ich v rakúskych mestách," hovorí šéf Slovenskej komory zubných lekárov Jozef Latkóczy.
Na zahraničných pacientov sa orientujú i niektoré mestečká na juhu a západe Česka, kam chodia okrem Rakúšanov Nemci.
U nás podľa Latkóczyho dentálna turistika nefunguje. Rakúšania síce chodia k našim zubárom, no nie ako turisti, ale ako stáli pacienti. Chodia do Bratislavy, kam to majú z Rakúska kúsok, ale sú "rozlezení" po ambulanciách v celom meste.
Zo zahraničia si k nám podľa Latkóczyho chodia opravovať zuby iba Rakúšania, lebo Česi majú dosť lekárov, ktorí robia za podobné ceny a v porovnateľnej kvalite. Českí pacienti nemajú podľa neho dôvod míňať peniaze za benzín, ale niektorí "českí lekári si dávajú robiť u našich šikovnejších laborantov napríklad protézy a podobne".
Oľga Žilinská z bratislavského Dental Štúdio J+O hovorí, že má zahraničných pacientov, ale dentálny turizmus, aký robia v Maďarsku, neuznáva. "Zaviedli sme systém, že naši pacienti prídu aj na kontroly, sú spokojní a vracajú sa. Turistickí pacienti si len dajú opraviť zuby jednorazovo a viac neprídu na kontrolu, čo ja odmietam." Mŕajú najmä zahraničných pacientov, ktorí žijú na Slovensku - napríklad zamestnancov ambasád alebo zahraničných firiem. "Máme aj pacientov z Rakúska, ktorým nás odporučili známi," hovorí.
(rf)