Bude to ako z bondovky. Dnes na obed sa na oblohe nad americkou púšťou v Utahu zjaví modul Genesis, ktorý sa vracia z vesmíru. Síce s padákom, bude však letieť rýchlosťou 120 metrov za minútu. Ak by dopadol až na Zem, rozpadol by sa s ním aj kus Slnka, ktorý nesie. Preto sa ho kaskadéri na dvoch vrtuľníkoch pokúsia chytiť ešte vo vzduchu.
"Ak to dobre dopadne, mali by sme byť schopní povedať, z čoho je zložené Slnko. Kúsočky, ktoré modul prinesie, nám to dovolia určiť s takou presnosťou, akú sme si doteraz nevedeli ani predstaviť," povedal šéf vedeckého tímu Don Burnett.
Modul vstúpi do zemskej atmosféry rýchlosťou 40-tisíc kilometrov za hodinu, postupne sa mu roztvoria dva padáky a začne "plachtiť". Vtedy sa prirúti vrtuľník s hákom na konci lana a zachytí ho. Ak to vyjde.
Aj kaskadéri priznávajú, že to nemusí dopadnúť podľa plánu. Piloti tvrdia, že akcia má na desaťstupňovej škále obtiažnosti stupeň 8 alebo až 9. "Z vrtuľníka bude kapsula vyzerať ako obyčajný lietajúci tanier. Napriek tomu sme mali pri tréningu stopercentnú úspešnosť," povedal denníku The Washington Post jeden z pilotov Dan Rudert.
K objektívnym nástrahám operácie sa môže pridať aj tréma. NASA chce totiž záver misie Genesis vysielať v priamom prenose. Kamery však pre pilotov asi problém nebudú. NASA si vybrala kaskadérov z Hollywoodu. Sú vraj najlepší a na podobne dramatickú akciu aj najspoľahlivejší.
Na úspešné zvládnutie majú päť pokusov. Viac im nedovolí čas. Najviac im dá vraj zabrať okolité prostredie. Kapsula bude padať na plochú púšť, bez jediného záchytného bodu. Piloti sa obávajú, že nebudú vedieť odhadnúť vzdialenosť od Zeme.
Genesis bol vo vesmíre tri roky. Viac ako 800 dní zbieral slnečný vietor. Okom neviditeľné čiastočky majú vedcom otvoriť cestu k poznaniu, z čoho je vlastne Slnko zložené. Vedci dúfajú, že sa dozvedia, ako vznikla naša slnečná sústava.
Kúsky Slnka sú tiež vôbec prvými telesami z vesmíru, ktoré sa na Zem dostanú od amerických a sovietskych ciest na Mesiac pred takmer 30 rokmi.
Piloti Dan Rudert a Cliff Fleming majú za sebou úspechy pri hasení kalifornských požiarov, či veľkofilmy ako Batman. Dnes to však môže byť iné. Vedia totiž, že v hre je projekt za 264 miliónov dolárov. Existuje ešte možnosť, že ak to nebude vyzerať dobre, akciu zajtra na poslednú chvíľu zrušia a modul nechajú obiehať Zem ďalšieho pol roka.
Pád kapsule na Zem pritom nemusí automaticky znamenať stratu všetkých vzoriek. Tie sú zachytené na špeciálnych kotúčoch, ktoré by sa nemali rozbiť. Vznikne však chaos a neporiadok a bude trvať veľmi dlho, kým sa vedci z toho vysomária.
V Utahu sa tešia na veľký zážitok. Vedci aj dobrodruhovia. O Jamesovi Bondovi sa pritom nehovorí náhodne. Nápad zachytiť modul vo vzduchu totiž údajne vznikol na základe praktík agentov v časoch studenej vojny. Ešte pred dopadom na Zem vtedy chytali filmy, ktoré nasnímali špionážne satelity.