Ministerstvo zdravotníctva pripravuje systém, podľa ktorého sa budú nemocnice hodnotiť, ale dnes ešte nie je jasné, či bude táto informácia verejná.
Svoje poznatky o nemocniciach majú poisťovne, ale nesmú ich poskytnúť. Hovorca Všeobecnej zdravotnej poisťovne Milan Velecký povedal, že údaje sú "chránené služobným tajomstvom". Okrem toho poisťovne sledujú skôr efektivitu nemocníc než ich kvalitu.
Riaditelia poisťovní Apollo a Dôvera Vladimír Balogh a Peter Kalenčík hovoria, že informácie o kvalite by mala vydávať nemocnica sama. Údaje poisťovní nemusia pacientovi pomôcť, lebo im treba hlbšie rozumieť. Štatistický údaj o úmrtnosti na jednotlivom oddelení nemocnice "nemusí vyjadrovať konkrétny stav", povedal Balogh.
Nemocnice si vedú vlastné štatistiky a poskytujú ich aj Ústavu zdravotníckych informácií. Ten ich však vyhodnocuje podľa krajov, a nie konkrétnych nemocníc.
Manažér kvality martinskej fakultnej nemocnice Dušan Kompiš povedal, že "interné štatistiky nezverejňujú". Podotkol, že s publikovaním takýchto údajov napríklad v SME by nemocnica súhlasila len vtedy, keby išlo o "problematiku kvality, vo všetkých systémových súvislostiach". Riaditeľ petržalskej fakultnej nemocnice Ján Paškan by naopak údaje na zverejnenie poskytol.
O kvalite nemocnice hovoria okrem iného údaje ako úmrtnosť, dĺžka liečby, technické vybavenie, počet sťažností pacientov či hygiena. Zdravotné poisťovne tieto štatistiky majú, zverejniť ich však nemôžu. Pacient ich môže získať, len ak podľa infozákona o ne požiada nemocnicu.
V západnej Európe existujú štandardy pre kvalitu zdravotnej starostlivosti. Ak pacient štandardné služby nedostane, môže sa brániť na súde. Zostavujú sa tiež rebríčky kvality nemocníc. Naši riaditelia hovoria, že sa tvorbe podobných rebríčkov nebránia, no tvrdia, že zatiaľ na to nie sú vytvorené "systémové podmienky".